Jäta menüü vahele

Afganistanis ja Malis teenivad Eesti kaitseväelased tähistasid võidupüha

Afganistanis ja Malis välisoperatsioonidel teenivad Eesti kaitseväelased tähistasid võidupüha rivistustega oma baasides, kus tunnustati parimaid ning mälestati langenuid kaasvõitlejaid.

Afganistanis operatsioonil Resolute Support teenivad Eesti kaitseväelased tähistasid võidupüha 23. juunil rivistusega, kus Eesti kontingendi vanem kolonelleitnant Marek Laanisto meenutas kindral Ernst Põdderi Võnnus saavutatud võidu puhul välja antud päevakäsku 23. Juunist 1919: „Saadud võitude puhul meie põlise ja äraandliku vaenlase üle, linnades ja maakohtades saaks lipud välja pandud ning kohalikes garnisonides sõjaväeparaadid toime pandud“.

Rivistusel tunnustati ka tublimaid teenistujaid ning austmes ülendatud kaitseväelastele anti üle uued auastmetunnused, samuti peeti leinaseisak Vabadussõjas ja välisoperatsioonidel langenute auks. Ühisel õhtusöögil liitlastega pakuti sinimustvalget torti ning tutvustati Vabadussõja ajalugu.

Malis Prantsusmaa juhitaval mässutõrjeoperatsioonil Barkhane teeniv Eesti kontingent tähistas võidupüha rivistusega Gao baasis paikneval lipuplatsil, kus peeti ka leinaseisak välisoperatsioonidel langenud kaitseväelaste mälestuseks.

Kontingendi vanem major Allar Eesmaa tänas kaitseväelasi senise teenistuse eest ning rõhutas nii üksuste kui rahvusvahelise koostöö olulisust. „Missioon on igaühe pingutus, kuid ka meie ühine pingutus. Andes teineteisele teada, et väärtustate neid ning näidates teenistuse jooksul üles abivalmidust on võimalik üheskoos saavutada enamat, sellest võidame me kõik,“ ütles major Eesmaa.

Rivistusele järgnes jagude mitmevõistlus, kus pandi lisaks sõdurite erialastele oskustele proovile ka nende koostöö – seda näiteks soomustransportööri Sisu XA-188 rattavahetamisega või pioneeriraja läbimisega kui ka takistusraja läbimisega kaugjuhitava mudelautoga, kus sõidukit juhtiva piloodi silmad olid kaetud ning liikumisjuhised tulid lahingpaarilise vahendusel.

Jaanilaupäeva õhtu lõppes kontingendi ühise õhtusöögiga, millega käigus tunnustati parimaid ning sõdurid said meenutada nii seni ühiselt kogetut veidi vabamas õhkkonnas. Võidupüha tähistamisega liitusid ka ÜROs teenivad Eesti staabiohvitserid.

Eesti kontingent Malis tänab Värskat, Saku õlletehast, Nõo lihatööstust, Balsnacki, Salvestit, A Le Coqi ning Paulig Eestit, kes aitasid katta toidulauda koduste maitsetega ning ettevõtet 365JP, kes toetas kontingenti joogipudelite ning kõrbekliimas igapäevaselt asendamatu spordijoogiga.

Resolute Support on NATO juhitav väljaõppe- ja nõustamismissioon Afganistanis, mille eesmärk on nõustada ja toetada väljaõppega Afganistani julgeolekujõude ja teisi riigi institutsioone. Eesti kaitseväelased on teeninud Afganistanis NATO operatsioonidel alates 2003. aastast. Operatsioonil Resolute Support teenivad Eesti kaitseväelased alates 2015. aasta algusest

Prantsusmaa mässutõrjeoperatsioon Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ja anda seeläbi panus Euroopa-suunalise ebaseadusliku immigratsiooni ja inimkaubanduse tõkestamiseks. Lisaks Eestile toetab operatsiooni Suurbritannia transpordihelikopteritega ja Hispaania õhuväekomponendiga.

GALERII

Keri üles