Kes on veteran?
- on osalenud kaitseväe koosseisus riigi sõjalisel kaitsmisel;
- on osalenud kaitseväe koosseisus ja rahvusvahelise sõjalise koostöö seaduse alusel kas rahvusvahelisel või kollektiivse enesekaitse operatsioonil;
- on kaotanud püsivalt töövõime kaitseväes teenistusülesannete täitmisel või Kaitseliidu tegevliikmena sõjaväelisel väljaõppel.
Veteranidele pakutakse Eestis mitmeid toetusmeetmeid (täpsem info allpool):
- täiend- ja ümberõppe võimalused kõikidele veteranidele, et teenistusest lahkunud kaitseväelased saaksid sujuvamalt naasta tsiviilellu ja tööjõuturule,
- käendatakse eluasemelaenu sissemakse,
- igal rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil osalemise eest suurendatakse veterani tegevteenistuspensioni 1% võrra,
- pakutakse missioonijärgset lõõgastusaega spaas.
Vigastatud kaitseväelastele tagatakse parim võimalik ravi, taastumine ja sotsiaalsed tagatised.
Veteranide ühiskondliku tunnustuse suurendamiseks tähistame veteranipäeva, toetame veteranide ühendusi ja veteranidele suunatud heategevust.
Tutvu veteranipoliitika dokumendiga:
Tagatised veteranile ja tema perele
Veteranide psühhosotsiaalne ettevalmistus algab missioonieelse väljaõppe käigus, kus kõigile rahvusvahelisele sõjalisele operatsioonile suunduvatele tegevväelastele antakse eriväljaõpe, mis on eeldus paremaks toimetulekuks võimalikes psühholoogiliselt kriitilistes olukordades missioonil. Tegevväelastele jagatakse infot võimalikest missiooniga seotud riskidest, räägitakse sõduri ja tema pere stressifaktoritest, antakse ülevaade võimalikest missiooniga seotud psühholoogilistest probleemidest ning õpetatakse, kuidas käituda ja suhelda kriisiolukorras. Lisaks räägitakse veteranide sotsiaalsetest tagatistest ning tutvustatakse abi andmise protsessi võimaliku vigastada saamise korral.
Pärast rahvusvaheliselt sõjaliselt operatsioonilt naasmist viib kaitseväe psühholoogide meeskond veteranidega läbi missioonijärgsed grupitööd, mille käigus on kõigil grupitöös osalejatel võimalik turvalises keskkonnas ventileerida sõjalisel operatsioonil kogetut ning saada teavet missioonijärgse kohanemise hõlbustamiseks. Veteranid saavad anda tagasisidet ning teha ettepanekuid neid missioonil häirinud kitsaskohtade lahendamiseks. Missioonilt naasnutele jagatakse teavet Kaitseväe poolt pakutava psühhosotsiaalse toetuse kohta ning informeeritakse võimalusest pöörduda endale sobiva Kaitseväe psühholoogi individuaalsele vastuvõtule.
Tegevväelase missioonieelset ja -järgset sotsiaal-psühholoogilist ettevalmistust korraldab Kaitseväe psühholoogide ja sotsiaaltöötajate meeskond. Info ja kontaktid saab toetuse väejuhatuse toetusteenuste keskuselt, e-post [email protected].
ÄRA JÄÄ OMA MUREGA ÜKSI – KÜSI ABI!
Välismaalt Eestisse helistades või tavatelefonilt helistades tuleb numbrile ette valida Eesti suunakood, see on +372.
Ööpäevaringne info- ja abitelefon 512 7307 on Kaitseväe poolt hallatav telefon, kuhu saavad helistada kõik endised ja praegused kaitseväelased, veteranid ning nende pereliikmed emotsionaalselt rasketel hetkedel või juhul, kui on tekkinud küsimusi seoses kaitseväelastele ja veteranidele pakutavate tagatistega.
Ööpäevaringselt vastavad telefonile spetsialistid, kes on väljaõpetatud psühhosotsiaalsete kriiside lahendamiseks ning omavad parimat ülevaadet pakutavatest tagatistest.
Info- ja abitelefoni hoiab töös toetuse väejuhatuse toetusteenuste keskus, e-post [email protected].
Spaateenuse kasutamiseks broneerib veteran endale ja oma perele sobiva aja ise. Seda võib teha juba missioonil olles (ca 1,5 kuud enne missiooni lõppu), valides endale sobivaima spaa kaitseväe koostööpartnerite hulgast.
Spaateenuse peab ära kasutama kolme kuu jooksul peale missioonilt naasmist. Juhul, kui mõjuval põhjusel ei ole võimalik spaateenust missioonijärgse kolme kuu jooksul ära kasutada, siis on võimalik toetusteenuskeskuse juhatajalt taotleda selle pikendamist, esitades lühidalt objektiivsed asjaolud.
Kui veteran teeb broneeringu, kuid jätab kohale ilmumata, loetakse pakett kasutatuks st teenust ei ole võimalik kasutada teistes spades. Kohale mitteilmumise puhul on kasutamata broneeringu maksumuseks kuni 30 eurot, mille tasub kaitsevägi, ülejäänud summa teenuse eest jääb veterani kanda. Arve esitab teenusepakkuja veteranile.
I pakett:
- 2 ööd majutust ühele täiskasvanule (veteran) üheses standardtoas või üksinda kaheses standardtoas (veteranil on õigus vahetada standardtuba sviidi vastu, kuid siis tuleb vahesumma ise kompenseerida)
- 2 hommiku- ja õhtusööki ühele täiskasvanule
- piiramatu basseini, sauna ja jõusaali kasutamise võimalus spaas viibimise ajal ühele täiskasvanule
- 2 klassikalist massaažikorda ühele täiskasvanule
II pakett:
- 2 ööd majutust kahele täiskasvanule kaheses standardtoas (veteran koos kaaslasega) (veteranil on õigus vahetada standardtuba sviidi vastu, kuid siis tuleb vahesumma ise kompenseerida)
- 2 hommiku- ja õhtusööki kahele täiskasvanule
- piiramatu basseini, sauna ja jõusaali kasutamise võimalus spaas viibimise ajal kahele täiskasvanule
- 2 klassikalist massaažikorda ühele täiskasvanule (veteran)
III pakett:
- 2 ööd majutust kahele täiskasvanule (veteran ja kaaslane) ning lapsele (lastele) peretoas või võite küsida parimat võimalikku alternatiivset lahendust (nt kaks standardtuba kõrvuti) (veteranil on õigus vahetada standardtuba sviidi vastu, kuid siis tuleb vahesumma ise kompenseerida)
- 2 hommiku- ja õhtusööki kahele täiskasvanule ja lastele
- piiramatu basseini, sauna ja jõusaali kasutamise võimalus spaas viibimise ajal kahele täiskasvanule ja lastele
- 2 klassikalist massaažikorda ühele täiskasvanule (veteran)
- alla 3 aasta vanuste laste osalemine põhiteenustes on tasuta
- laste vanusena arvestatakse kuni 18 aastaseid lapsi
Paketivälised teenused tuleb veteranil ise tasuda.
Spaade nimekiri:
Metropol Spa Hotell Roseni 9, Tallinn 10111 Tel: +372 667 4600 [email protected] |
Kalev Spa Hotell & Veekeskus Aia 18/Kanuti 2, Tallinn 10111 Tel: +372 649 3382 [email protected] [email protected] |
Park Inn by Radisson Meriton Conference & Spa Hotel Tallinn Toompuiestee 27/Paldiski mnt 4, Tallinn 10149 Tel: +372 628 8100 [email protected] |
Tallink Spa & Conference Hotel Sadama 11a, Tallinn 10111 Tel: +372 630 0808 [email protected] |
Tallinn Viimsi Spa Randvere tee 11, Viimsi 74001 Tel: +372 606 1000 [email protected] |
ESTONIA Medical Spa & Hotel Pärna12/Sääse 7, Pärnu 80012 Tel: +372 447 6905 [email protected] |
Spa Hotell Viiking Sadama 15, Pärnu 80012 Tel: +372 449 500 [email protected] |
Fra Mare Thalasso Spa Ranna tee 2, Haapsalu 90403 Tel: +372 472 4600, +372 472 4612 [email protected] |
Hestia Hotel Haapsalu Spa Sadama 9/11, Haapsalu 90502 Tel: +372 472 4409 [email protected] [email protected] |
Hestia Hotel Strand A. H. Tammsaare pst 35, Pärnu 80010 Tel: +372 447 5389 [email protected] |
Grand Rose SPA Hotell Tallinna 15, Kuressaare 93811 Tel: +372 666 7018 [email protected] [email protected] |
Vihula Manor Hospitality Vihula, Lääne-Virumaa 45402 Tel: +372 326 4100 [email protected] |
Aqva Hotel & Spa Parkali 4, Rakvere, Lääne-Virumaa 44308 Tel: +372 326 0006 [email protected] |
Meresuu SPA & Hotel Aia 48a, Narva-Jõesuu, Ida-Virumaa 29023 Tel: +372 357 9600 [email protected] [email protected] |
Pühajärve Spa & Puhkekeskus Pühajärve, Otepää vald, Valgamaa 67414 Tel: +372 766 5513 [email protected] |
Sanatoorium Tervis Seedri 6, Pärnu 80010, Pärnumaa Tel: +372 447 9200 [email protected] |
Wasa Resort Vahemikul pühapäevast reedeni, 20. juunist – 14. augustini, ei ole saadaval. Soovi korral tuleb vahe veteranil endal tasuda. |
Lisainformatsiooni annab tekkivate küsimuste korral toetuse väejuhatuse toetusteenuste keskus, e-post [email protected].
Kõigil veteranidel on võimalus saada eluasemelaenu käendust Sihtasutus KredEx vahendusel. Eluasemelaenu käendus on mõeldud veteranile, kes soovib võtta laenu uue eluaseme ostmiseks või olemasoleva renoveerimiseks ning vähendada oma esmase sissemakse kohustust.
Tagatist tutvustava infoga on võimalik täpsemalt tutvuda KredEx’i koduleheküljel.
Teatist eluasemelaenu käenduse taotlemiseks väljastab Kaitseväe toetuse väejuhatuse toetusteenuste keskus. Selleks saatke oma nimi, isikukood ja teatise saamise otstarve (märkige märgusõna – KredEx laenukäendus) e-posti aadressile [email protected].
Tegevteenistusest lahkumisel tagatakse veteranile tsiviilkarjääriks ettevalmistus tegevteenistuses olles vastavalt karjäärinõustamisel koostatud koolitusplaanile. Veteranile hüvitatakse ühe kõrghariduse astme (rakenduskõrgharidus, bakalaureuse- või magistrikraad) või ühe kutse-, ameti- või erialakoolitusel osalemise õppekulu piirmäära ulatuses kaitseväeteenistuse seaduse § 200 ning kaitseministri 25.02.2015 määruse nr 4 “Õppekulu hüvitamise tingimused, ulatus ja kord” kohaselt.
Õppekulu hüvitamise eeldus on karjäärinõustamisel osalemine ja koolitusplaani koostamine, viimase alusel hüvitatakse õppekulu.
Selleks, et osaleda karjäärinõustamisel, tuleb esitada Toetuse väejuhatuse toetusteenuste keskuse ülema nimele kirjalik taotlus täiend- või ümberõppe saamiseks, karjäärinõustamisele suunamiseks ja koolitusplaani koostamiseks.
Täiendus- ja ümberõppekulu hüvitamise alus on tegevteenistusest lahkuda sooviva veterani puhul:
- Vähemalt kaheaastane tegevteenistusstaaž.
- Osalemine rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil rahvusvahelise sõjalise koostöö seaduse tähenduses (mõiste viidud üle RiKS § 30).
- Õppima asumine tegevteenistuses olles või kuni ühe aasta jooksul peale reservi arvamist, juhul kui kõrghariduse või täiendkoolituse õppekaval algab õpe pärast tegevteenistusest vabastamist tingimusel, et taotlus esitatakse veel tegevteenistuse ajal.
Täiendus- ja ümberõppekulu hüvitamist veteranile korraldab toetuse väejuhatuse toetusteenuste keskuse teenuskeskus, e-post [email protected].
Tegevteenistuspensioni suuruse arvutamisel või ümberarvutamisel suurendatakse igal rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil osalemise eest veterani tegevteenistuspensioni 1% võrra.
Tagatist tutvustav info asub siin.
Rahvusvahelisele sõjalisele operatsioonile lähetamist kinnitava teatise väljastamiseks Kaitseväe poolt saatke palun oma nimi, isikukood, rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel osalemise arv ning teatise saamise otstarve (märkige märgusõna – tegevteenistuspensioni suurendamine rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil osalemise eest) e-posti aadressile [email protected].
Teatist tegevteenistuspensioni suurendamiseks rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil osalemise eest väljastab Kaitseväe peastaabi personaliosakond.
Veteranil on võimalus pöörduda Kaitseväe kaplani poole, kelle kaudu võib saada järgnevaid teenuseid: religiooniõpetust, kiriklikke talitusi, abielu registreerimist, hingehoidu ja pihti.
Kaplanid osutavad järgmisi teenuseid:
- Religioonõpetus (leerikursus, Alfa-kursus) – need, kes soovivad liituda kirikuga või laulatada abielu, võivad paluda kaplanilt leerikursust.
- Kiriklikud talitused (ristimine, konfirmatsioon, laulatus, õnnistamine, matus) – kaplanid on valmis osutama tegevväelastele ja tema perekonna liikmetele vajalikku nõuannet ja toetust, et perekondlik sündmus (alates lapse ristimisest kuni pereliikme viimasele teekonnale saatmiseni) toimuks vastavalt traditsioonidele ja tavadele.
- Abielu registreerimine (seda teenust saavad osutada vaid need kaplanid, kellel on perekonnaseisutoimingute teostamise õigus).
- Hingehoid ja piht – kokkuleppel kaplaniga saab end registreerida tema juurde hingehoidlikule vestlusele või pihile. Hingehoidlikul vestlusel saab kaplaniga üheskoos läbi arutada kõik hingel olevad küsimused. Pihiga kaasneb pattude tunnistamine, kahetsus ja absolutsioon ehk pattude andeksandmine. Nii hingehoidliku vestluse kui ka pihi puhul kehtib pihisaladus.
Kaplani teenuseid koordineerib Kaitseväe kaplaniteenistus, e-post [email protected].
Veteranil on võimalus pöörduda Kaitseväe psühholoogi poole, kes on valmis osutama psühholoogilise nõustamise teenust ja abi.
Psühholoogiline nõustamine on nõustaja ja veterani vaheline privaatne kohtumine, kus saab rääkida pingetest ja konfliktidest, mis tekitavad rahulolematust ja tugevaid negatiivseid emotsioone. Nõustamisel analüüsitakse põhjuseid, mis on keeruliste olukordadeni viinud, arutatakse läbi kliendi võimalused probleemi lahendamiseks ning püstitatakse eesmärgid, mida klient soovib saavutada. See on võimalus väljendada raskeid ja allasurutud tundeid turvalises keskkonnas ning leida psühholoogi kaasabil lahendusi tulevikuks. Võite nõustamisele tulla üksi, koos lapse või teise pereliikmega või terve perega.
Meetodid?
Meie psühholoogid kasutavad nõustamisel erinevate teraapiate põhimõtteid ja töövahendeid (nagu pereteraapia, kriisinõustamine, lahendusekeskne lühiteraapia jt).
Kui kaua kestab?
Individuaalse nõustamise seanss kestab 50–60 minutit, perega kohtumine 1–1,5 tundi
Kui pikalt tuleb käia?
Nõustamiskordade arv sõltub probleemi raskusest ja ulatusest. Mõnikord piisab ühest konsultatsioonist, vahel kujuneb nõustamise protsess kuudepikkusteks kohtumisteks.
Kontakt
Psühholoogilise nõustamise saamist koordineerib toetusteenuste keskuse psühholoogiateenistus, e-post [email protected], ööpäevaringse info- ja abitelefoni number on 512 7307.
Veteranil on võimalus saada vajalikku nõuannet ja toetust sotsiaalnõustamise näol, mille eesmärk on sotsiaalsete probleemide tekkimist ennetada ning abistada juba tekkinud probleemide lahendamisel.
Sotsiaalnõustamine on vajaliku teabe andmine sotsiaalsetest õigustest ja seaduslike huvide kaitsmise võimalustest ning abistamine konkreetsete sotsiaalsete probleemide lahendamisel edaspidise toimetuleku soodustamiseks.
Sotsiaalnõustamise käigus antakse veteranile ülevaade võimalikest olemasolevatest sotsiaalsetest teenustest ja toetustest, otsitakse koostöös lahendusi sotsiaalmajandusliku funktsioneerimise ja iseseisva toimetulekuvõime parandamiseks.
Sotsiaalnõustamisteenuse saamist veteranile koordineerib toetuse väejuhatuse toetusteenuste keskuse sotsiaalteenistus, e-post [email protected], ööpäevaringse info- ja abitelefoni number on 512 7307.
Veteranide ühingute eesmärk on ühendada võimalikult suur hulk veterane organisatsiooni, mis võimaldab organiseerida nii veteranide täiendavat toetamist ja tunnustamist kui ka suunata heategevust (MTÜ Eesti Kaitseväe Veteranid).
Juhatuse esimees:
kol-ltn Eero Kinnunen
[email protected]
Juhatuse liikmed:
mjr Madis Toompalu
[email protected]
hr Viljar Kurg
[email protected]
v-vbl Tanel Vichterpal
[email protected]
vbl Artjom Heinsaar
[email protected]
Veteranide ühingu liikmeks astumine
Kui soovid astuda MTÜ Eesti Kaitseväe Veteranide ühingu liikmeks, tutvu põhikirjaga ning saada oma avaldus siin:
"*" märgib nõutud välju
*Isikuandmete töötlemise kohta kaitseväes on võimalik lugeda järgmiselt lehelt: Isikuandmete töötlemine kaitseväes
Rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil osaleva veterani perel ja lähedastel on võimalus saata veteranile missioonipiirkonda Iraaki kaitseväe kaudu tasuta pakk.
Nõuded pakile:
- paki kaal ei tohi ületada 4 kilogrammi ühe kaitseväelase kohta
- paki saatja vastutab välismissioonide piirkonda saadetava paki sisu, pakendamise ja markeerimise eest
- pakkides tuleb jälgida, et paki sisu ei loksuks, vajadusel tuleb tühi ruum täita kerge täitematerjaliga
- paki saatja vastutab, et saadetise sisu oleks kooskõlas Euroopa Liidu ja Eesti seadusandlusest tulenevate nõuetega ning kaitseväe poolt seatud piirangutega kaalule, pakendamisele ja paki markeerimisele
- mittenõuetekohaselt pakitud ja ebakorrektselt markeeritud pakid tagastatakse paki saatjale, paki tagasisaatmise kulu tasub paki saatja
Välismissiooni piirkonda ei ole lubatud saata:
- aerosoole
- liitiumpatareisid ja -akusid
- põlevaid vedelikke
- alkohoolseid jooke
- tubakatooteid
- pornograafilise sisuga trükiseid/sekslelusid
- islamiõpetusega vastuolus olevaid kirju/pilte/esemeid
Paki saatmine
Paki saatmine missioonipiirkonda toimub Omniva kaudu tasuta. Pakke saab postitada missioonil viibivale kaitseväelasele kõikidest Omniva postkontoritest ja postipunktidest (pakiautomaatidest pakke saata ei saa). Postkontorite ja postipunktide asukohad ja lahtiolekuajad on kättesaadavad Omniva kodulehel https://www.omniva.ee/era/kaart.
Pakid kogutakse Omniva kogumispunktist kokku toetuse väejuhatuse toetusteenuste keskuse teenistuja poolt ja viiakse Suur-Sõjamäele iga kuu esimesel kolmapäeval. Suur-Sõjamäelt liiguvad pakid edasi ühtse saadetisena koos varustuslennuga. Kuna varustuslennud komplekteeritakse vastavalt vajadusele, ei saa kaitsevägi garanteerida pakkide korrapärast liikumist.
Saatja täidab riigisisese standardpaki aadresskaardi ja märgib:
Saaja lahtrisse:
Asutus: Äriklienditeenindus
Aadress: Pallasti 28, 10001 Tallinn
Märkustesse:
Saaja asutus: KAITSEVÄGI, TOETUSTE VÄEJUHATUS
Lõppsaaja: staatus ja täisnimi Sihtriik: IRAAK
Saatja lahtrisse: Saatja nimi ja postiaadress koos sihtnumbriga. Kindlasti märkida telefoni number.
Juurde märkida saadetise sisu: kas pakis on riided, raamatud/ajakirjad ja/või esmatarbekaup
Saaja: Äriklienditeenindus Pallasti 28, Tallinn 10001 |
Saatja: Malle Maasikas Saare talu, Põlvamaa 77401, +372 880 055 (tel nr vajalik) |
Täiendav info: Kadri Soots Toetusteenuste keskuse spetsialist +372 5193 7119 [email protected] |
Pakkide saatmist missioonipiirkonda korraldab toetuse väejuhatuse toetusteenuste keskus.