Jäta menüü vahele

Algas rahvusvaheline miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2022

Esmaspäeval, 9. mail algas Leedu vetes rahvusvaheline miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2022, millest võtab osa 14 riiki ja 12 laeva koos tuukrimeeskondadega, et otsida ja demineerida ajaloolisi veealuseid lõhkekehasid.

„Open Spirit on üks meie regiooni vanimaid õppuseid ja Eesti Mereväe laevad on seal ka iga aasta osalenud. Eriliseks, ja ka liitlaste seas hinnatuks, teeb selle õppuse eelkõige töö reaalsete ajalooliste lõhkekehadega. Euroopas enam naljalt ei leia kohta, kus sarnases mastaabis päris miine otsida ja ka leida oleks võimalik,“ ütles mereväe miinisõja divisjoni ülesannetes olev kaptenmajor Janno Lauri.

Miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 2022 eesmärgiks on veeteede puhastamine maailmasõdade aegsetest lõhkekehadest ning operatsioonil osalevate üksuste omavahelise koostöö harjutamine. Operatsioonil, mis kestab 9.- 19. maini Leedus Klaipeda lähistel, osaleb kokku 14 riiki ja 12  laeva koos tuukrimeeskondadega. Nende hulgas kõik Balti riigid, Belgia, Kanada, USA, Rootsi, Taani, Prantsusmaa, Saksamaa, Holland, Poola, Rumeenia ja Suurbritannia.

Eesti laevadest osaleb miinitõrjeoperatsioonil mereväe lipulaev miinijahtija EML Admiral Cowan ning NATO 1. alalise miinitõrje grupi koosseisus teeniv miinijahtija EML Sakala. Mõlema laeva pardal on ka miinituukrid, kellega koostöös lõhkekehasid kahjutuks tehakse.

Eelmisel aasta Open Spirit 2021 raames leiti nädalaga 127 erinevat lõhkekeha, muuhulgas leiti ka lennuki- ja laevavrakk.

Alates 1995. aastast alustati Balti riikide vahel koostööd operatsioonil Baltic Sweep, mis kujunes 1997 aastal miinitõrjeoperatsiooniks Open Spirit. See on iga-aastane õppus, mis toimub rotatsiooni korras Eestis, Lätis või Leedus. Eestis toimus Open Spirit viimati 2021. aastal, esmakordselt aga 1998. aastal.

Keri üles