Jäta menüü vahele

Diviisi suurtükipataljon koos Ameerika Ühendriikide HIMARS kontingendiga väisas Soome ametivendi

Sel nädalal kohtusid Soomes, Satakunta suurtükirügemendis Niinisalos Eesti, Soome ja USA raketisuurtükiväelased, et arutada koostööd nii lähitulevikus kui pikas perspektiivis.

„Kuna suurtükiväe laskekaugused suurenevad omajagu, võime leida ennast olukorras, kus tuleb põhjanaabritega vajadusel hakata sihtmärke jagama. Seetõttu on suurtükiväelaste pikaaegse koostöö uuele tasemele viimine igati päevakorral,“ ütles diviisi 15. liikursuurtükiväepataljoni staabiülem major Tanel Tatsi.

„Selle nädala jooksul saime külastada koos Eesti HIMARS patarei juhtkonnaga põhjanaabrite soomlaste suurtükiväelasi. Toimus palju arutelusid selle üle, kuidas me oma isikkoosseisu treenime, opereerime mitmikraketiheitjatega ning nende toetusmasinaid ülal hoiame. Samuti arutasime koostalitusvõimet ja tulevasi koostöö võimalusi,“ ütles Eestis paikneva Ameerika Ühendriikide HIMARS kontingendi vanem major Jose Nicolas Martinez.

Lisaks oli kolme riigi kohtumisel arutusel ka koostöö nii lähitulevikus kui pikemas perspektiivis. Ennekõike just selles vaates, et järgmisel aastal saabuvad ka Eestisse M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) mitmikraketiheitjad. Nii M142 ja soomlaste M270 Multiple Launch Rocket System (MLRS) kasutavad sama laskemoona perekonda, seega oli oluline osa kohtumisest moona haldusega ja sellega kaasnevate probleemidega tutvumine.

Külastuse eesmärgiks oli uute NATO liitlastega kogemuste ja teadmiste vahetamine nii väljaõppe kui ohutustehnika vaates. Ühtlasi tutvustasid Soome raketisuurtükiväelased oma üksuse olevikku ja tulevikku ning oma relvasüsteeme ja neid toetavate hooldus- ja remontlahendusi.

Raketisuurtükivägi on suurtükiväe alamrelvaliik, mis kasutab moona laskmiseks peamiselt rakettmootorit. Termin on meie sõjanduskeeles uus seetõttu, et seni on Eesti kaitseväel vastavad relvasüsteemid puudunud.

Mitmikraketiheitjat M142 (HIMARS) loetakse üheks kaasaegsemaks pikamaa kaudtulesüsteemiks maailmas. Selle kasutuselevõtt Eesti kaitseväes järgmisel aastal tähendab riigikaitse vaates olulist tulejõu kasvu nii mahus kui ulatuses. Väljaõppeprogrammi käigus on Eesti diviisi suurtükiväepataljon koos liitlastega Ameerika Ühendriikidest õpetamas välja vajaliku kaitseväe reserv- ja tegevkoosseisu uute relvasüsteemide kiireks kasutuselevõtuks.

 

Keri üles