Jäta menüü vahele

Eesti esimest missiooniüksust juhtinud Taani kaitseväelane sai Malis kaitseväe teeneteristi

Eile anti Malis Gao sõjaväebaasis Eesti esimest välismissiooniüksust juhtinud Taani kaitseväe kolonelleitnant Esben Riise-Petersenile üle kaitseväe teeneterist riigikaitseliste teenete eest.

„Kolonelleitnant Esben Riise-Peterson, kes oli tol ajal kompaniiülemaks, tagas oma kõrge juhtimisoskuse ning karismaatilise suhtumisega igakülgselt Estpla-1 missiooni edu,“ edastas teeneteristi üle andnud Eesti kontingendi vanem major Allar Eesmaa kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Heremi sõnumi.

Tänavu möödub 25 aastat Eesti esimesest rahvusvahelisest operatsioonist ÜRO rahutagamisemissioonil Horvaatias, milles osalenud Eesti üksus Estpla-1 kuulus Taani pataljoni A-kompanii koosseisu.

„Mul on suur au see tunnustus vastu võtta just tänasel Valdemari päeval. 800 aastat tagasi Eestis peetud ristiretke käigus langes taevast kuningas Valdemar II ette Taani lipp. On suur au pälvida tunnustus Eesti relvavendade poolt just tänasel Taani lipu päeval,“ ütles kolonelleitnant Riise-Petersen, kes teenib praegu Malis ÜRO missiooni sektsiooniülemana.

Eesti esimese missiooniüksuse Estpla-1 ülesandeks oli Taani pataljoni A-kompanii koosseisus jälgida Horvaatia serblaste ja valitsusvägede vaherahust kinnipidamist. Nii nagu 25 aastat tagasi teenib kolonelleitnant Riise-Petersen ka täna õlg-õla kõrval eestlastega. Oma sõnavõtus meenutas ta Eesti sõdureid ning ühist missiooni suure tänutunde ja ülevoolavate emotsioonidega.

Kolonelleitnant Riise-Petersen ütles, et juba nooruspõlvest saadik teadis ta kolme Balti riigi okupeerimisest nõukogude võimu poolt. 1991. aastal, kui Eesti taastas oma iseseisvuse, oli ta õnnelik ja uhke, et Taani valitsus oli üks esimesi, kes iseseisvust tunnustas. 1995. jaanuaris sai ta aga teada, et hakkab juhtima kompaniid, mille kooseisu kuulub ka Eesti kaitseväe Estpla-1, mida juhtis nooremleitnant Margus Lillemägi.

„Mäletan, et see oli suur privileeg, kuid ühtlasi ka väga suur väljakutse. Kõik need varasemad aastad ja kaasaelamised Eesti riigi käekäigule said justkui veel suuremaks,“ lisas kolonelleitnant Riise-Petersen.

Eesti ning Taani kaitsevägede omavaheline koostöö on jätkunud üle 25 aasta ning ka Malis teenistuses olevad Eesti kaitseväelased tegutsevad koostöös taanlastega ühise eesmärgi nimel nii ÜRO missioonil Minusma kui Prantsusmaa juhitud mässutõrjeoperatsioonil Barkhane.

Fotod: https://pildid.mil.ee/index.php?/category/59957

Keri üles