Jäta menüü vahele

Eesti kontingendi vanem Iraagis andis vastutuse üle

Eile toimunud rivistusel andis operatsiooni Inherent Resolve sõjalise nõustamise grupi nõustaja ja Eesti kontingendi vanem kolonel Vesse Põder ülesanded üle uuele kontingendi vanemale kolonel Andres Hairkile. Lisaks pälvis kolonel Põder eeskujuliku teenistuse eest Ameerika Ühendriikide kaitseministri nimel antava teenistusmedali.

„Kolonel Põder näitas üles erakordset töökust ja pühendumust Peshmerga uute struktuuride juhtimisprotsesside arenduses ja juurutamisel,“ ütles medalitseremoonial kolonel Ruben Koopman põhja piirkonna sõjalise nõustamise grupist (Military Advisory Group-North, MAG-N), kelle alluvuses kolonel Põder teenis. „Mulle tundub, et eestlastele on väga loomuomane rahulik, asjatundlik ja ratsionaalne suhtumine,“ lisas Hollandist pärit kolonel Koopman tuues lisaks esile kolonel Põdra pikaajalist kogemust Eesti kaitseväes, mis ulatub aastasse 1994. „Eestlased mõistavad, mida tähendab riigikaitse süsteemi ülesehitamine ning mida selleks vaja on. Kohalike relvajõudude seas eestlaste arvamust oodatakse ja võetakse kuulda.“

Kolonel Põder teenis operatsiooni Inherent Resolve põhja piirkonna sõjalise nõustamise grupis (Military Advisory Group-North, MAG-N) juhtimisalase nõustajana. „Kolonel Põder keskendus meie grupis Peshmerga kaitseministeeriumi (Ministry of Peshmera Affairs) ja korpuse taseme staapide loomise nõustamisele juhtimise ja selle protsesside (command and control, C2) teemale,“ ütles kolonel Koopman.

Paralleelselt täitis kolonel Põder Iraagis Eesti kontingendi vanema ülesandeid. Kontingendi juhtimine hõlmab endas rahvuslike seisukohtade, piirangute ning muu informatsiooni esitamist Eesti üksuse esindajana operatsiooni Inherent Resolve kohtumistel ja sündmustel ning info koordineerimist kontingendi ja Eesti kaitseväe peastaabi vahel.

„On olnud uhke olla kontingendi vanem ja olen tänulik, et olen saanud olla siin korpuse staapide loomise juures. Alguse juures, mis on oluliseks verstapostiks Iraagi Kurdistani relvajõudude arengus,“ ütles kolonel Vesse Põder. „Kuigi võib-olla esimesed sammud pole ehk olnud nii kiired kui oleks tahtnud, on tulevikuks siht ees ning soovin kolonel Andres Hairkile edu ja jõudu selle teekonna jätkamisel,“ ütles kolonel Põder.

Eesti kaitseväe kontingent panustab operatsioonile Inherent Resolve alates 2023. aasta aprillist kuni 110 kaitseväelasega, kes jaotuvad kolmeks – sõjalised nõustajad, jalaväekompanii ning rahvuslik toetusüksus.

Sõjaliste nõustajatena tegutsevad staabiohvitserid ja -allohvitserid, kes panustavad operatsiooni Inherent Resolve sõjaliste nõustajate grupis Iraagi riigikaitsesüsteemi ülesehitamisse nõustades igapäevaselt kohalike julgeolekujõudude taktikalise- ja operatiivtasandi staape ning ülemaid. Sõjaline nõustamine on ühtlasi Ameerika Ühendriikide juhitud operatsiooni Inherent Resolve põhipingutusliin.

Scoutspataljoni baasil moodustatud jalaväekompaniil on Iraagis kolm põhilist ülesannet. Olulistel visiitidel, baasist väljas toimuvatel liikumistel ning kohtumistel lähijulgestuse ja isikukaitse tagamine, Erbili õhuväebaasi ööpäevaringne julgestamine ning kiirreageerimisülesannete täitmine.

Rahvusliku toetusüksuse peamine ülesanne on Iraagis tagada Eesti jalaväekompaniile ja operatsiooni nõustajate gruppi kuuluvatele Eesti kaitseväelastele kõik ülesannete täitmiseks vajalik, tagades sealhulgas nii transpordi, majutuse, meditsiini- ja tehnilise abi kui ka varustuse ja laskemoona.

Ameerika Ühendriikide juhitava operatsiooni Inherent Resolve eesmärk on nõustada ja toetada Iraagi kohalikke julgeolekujõudusid riigikaitsesüsteemi ülesehitamisel, et nad suudaksid iseseisvalt alistada islamiäärmuslikke rühmitusi ning tagada riigis rahu ja stabiilsust. Islamiäärmuslus ohustab turvalisust Euroopas ja kogu maailmas.

Fotod vahetustseremooniast

Fotod medalitseremooniast

Keri üles