Jäta menüü vahele

Eesti mereväelane andis üle NATO miinitõrjegrupi juhtimise

Eesti mereväelane kaptenleitnant Ott Laanemets andis eile Oslos NATO 1. alalise miinitõrjegrupi juhtimise üle Norra mereväelasele kaptenleitnant Ole Torstein Sjole.

„Aasta 2022 miinitõrjegrupi ülemana möödus töiselt ja üllatavalt kiiresti. Möödunud aasta märksõnad NATO alalistes mereüksustes olid sõjaline valmidus, kohalolek kogu NATO merealadel ja plaanide dünaamika,“ ütles kaptenleitnant Ott Laanemets. „Oli äärmiselt huvitav olla Ukraina sõja põhjustatud muutuse keskel ja miinitõrjegrupp sellest edukalt läbi navigeerida.“

Pärast Ukraina sõja puhkemist eelmise aasta kevadel tõsteti NATO kiirreageerimisjõud kõrgemasse valmidusse. Seetõttu muudeti Eesti mereväe osalus NATO 1. alalises miinitõrjegrupis rahvusvaheliseks sõjaliseks operatsiooniks ehk NATO kollektiivse enesekaitse operatsiooniks.

Selle teenistuse vältel kattis NATO 1. alaline miinitõrjegrupp kõikvõimalikke miiniohtlikke merealasid, et hoida enda valmidust võimalikult kõrgel. Laevad sõitsid läbi Põhjamere, Läänemere, Kaug-Põhja ja käisid ka eksperimentaalõppusel Portugali vetes – seda nii erinevate laevade kui ka staabikoosseisuga.

„Eesti merevägi sai eelmisest aastast juurde rea NATO taktikatasandi rahvusvahelise staabitöö kogemusega ohvitsere ja allohvitsere. Selline kogemus on väikeriigi riigikaitses asendamatu liitlaskoostöö korraldamisel,“ ütles kaptenleitnant Laanemets.

Eesti on NATO 1. alalisse miinitõrjegruppi panustanud alates 2005. aastast nii staabilaevade kui miinijahtijatega ning alates eelmise aasta jaanuarist kuni tänavu jaanuarini mehitasid eestlased teist korda grupi staabi ja ülema ametikohti.

Ühena neljast NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevast laevade grupist on NATO 1. alaline miinitõrjegrupp (SNMCMG1) valmidusüksus, mis pakub miinitõrjealast kompetentsi ja mille ülesandeks on olla esmaste kiirreageerijate hulgas. Grupp koosneb peamiselt liitlasriikide miinitõrjevõimekusega laevadest ning osaleb erinevate riikide harjutustel ja suurõppustel.

Keri üles