Jäta menüü vahele

Eesti ohvitser pälvis Iraagis Ameerika Ühendriikide kaitseministri medali

Sel nädalal andis Iraagis välisoperatsiooni Inherent Resolve sõjalise nõustamise grupi nõunik major Henri Ley ülesanded üle ning pälvis oma sealse eeskujuliku teenistuse eest Ameerika Ühendriikide kaitseministri nimel antava teenistusmedali.

„Major Ley oli grupis hinnatud kolleeg ja ekspert,” ütles välisoperatsiooni Inherent Resolve sõjalise nõustamise grupi põhja piirkonna ülem kolonelleitnant Rob Brandstetter medalit üle andes. „Ta andis märkimisväärse panuse kohalike relvajõudude staapide ja nende protseduuride loomisesse ning hindamisele. Tema töö aitas Peshmergal astuda suure sammu edasi.“

„Kohalikud partnerid hindasid väga eestlaste professionaalsust, rahulikkust ja maalähedast suhtumist,” ütles kolonel Ruben Koopman, kelle alluvuses major Ley Iraagis sõjalise nõustamise grupis töötas. „Eestlased on siinoldud ajaga tõusnud hinnatud nõustajateks kohalikke relvajõudude seas, kelle arvamust oodatakse ja võetakse kuulda.”

„See on olnud suurepärane ja arendav kogemus suhelda Peshmerga ohvitseridega, diskuteerida, mõtteid ning kogemusi vahetada,“ ütles major Ley.  „Meil kõigil on erinev taust ning lähenemine. See omakorda tähendab, et paljuski on kultuuriliselt Peshmerga lähenemine erinev sellest, millega meie oleme harjunud töötama, seda nii juhtimisotsuste vastuvõtmiselt kui erinevate staabitöö protsesside osas. Seega Eestis kasutusel olevate staabitöö protsesside ja lähenemiste üks-ühele ülekandmine ei ole tihti võimalik,“ lisas major Ley tuues välja, et nõustamisel tuleb erinevate lähenemistega arvestada. „Nagu ka sõjaliste nõustajate põhimõte lähtub – selleks, et anda nõu tuleb esmalt teist osapoolt mõista (in order to give advice, you must first understand).“

Major Ley ülesandeks Iraagis oli välisoperatsiooni Inherent Resolve sõjaliste nõustajate grupi koosseisus toetada Iraagi Kurdistani relvajõudude erinevate tasemete ohvitsere võime loomise ja arendamise küsimustes.

„Nõustamine on hõlmanud nii erinevate võtmeisikutega kohtumisi, erialase staabitöö protsesside hindamist ja tagasisidestamist, kursuste kavade väljatöötamist ning kursuste läbiviimist,“ ütles major Ley. „Viimased kuus kuud on olnud väga tihe aeg, regulaarselt on toimunud kohtumised Kurdistani relvajõudude erinevate tasandite esindajatega eesmärgiga nõustada ning toetada Peshmerga reformikavas ettenähtud eesmärkide saavutamist.“

Sõjalise nõustamise grupp on Ameerika Ühendriikide juhitud välisoperatsiooni Inherent Resolve põhipingutusüksus, mis panustab Iraagi riigikaitsesüsteemi ülesehitamisse, nõustades igapäevaselt kohalike julgeolekujõudude taktikalise- ja operatiivtasandi staape ning ülemaid. Täiendavalt viiakse Põhja-Iraagis läbi sõjaväereformi ning toetatakse Iraagi Kurdistani relvajõudude väeloomet ning võimearendust. Grupi koosseisus teenivad 13 riigi kaitseväelased, nende seas Eesti viis ohvitseri ja kaks vanemallohvitseri.

Ameerika Ühendriikide juhitava välisoperatsiooni Inherent Resolve eesmärk on nõustada ja toetada Iraagi kohalikke julgeolekujõudusid riigikaitsesüsteemi ülesehitamisel, et nad suudaksid iseseisvalt alistada islamiäärmuslikke rühmitusi ning tagada riigis rahu ja stabiilsust. Islamiäärmuslus ohustab turvalisust Euroopas ja kogu maailmas. Eesti kaitseväe kontingent panustab operatsioonile alates eelmise aasta aprillist. Mandaat on 110 kaitseväelast. Eesti näitab oma osalemisega, et on valmis toetama oma liitlaseid ning panustama julgeoleku tagamisse just seal, kus asuvad suured julgeolekuohud Euroopa ja NATO liikmesriikide jaoks.

Fotod

Keri üles