Jäta menüü vahele

Eesti, Taani ja Suurbritannia sõdurid kinkisid Prantsusmaa kaitseväe peastaabi ülemale esimesed Gao sõjaväebaasis lehvinud riigilipud

Läinud nädalal väisas Prantsusmaa kaitseväe peastaabi ülem Gao regioonis paiknevat sõjaväebaasi ning kohtus seal paiknevate liitlasriikide esindajatega, mille käigus kingiti talle sümboolse tunnustusena eestlaste initsiatiivil esimesed baasis lehvinud Eesti, Suurbritannia ja Taani lipud.

„Olles iseseisvalt tugevad riigid, tegutseme siin, mässutõrjeoperatsioonil Barkhane, kindlalt koos ühise eesmärgi nimel, et kaitsta meie kõigi vabadust ja turvalisust,” ütles Eesti kontingendi vanem major Allar Eesmaa lisades, et ühtlasi sümboliseerib kingitud Eesti lipp ka tänuavaldust Prantsusmaale, kes panustab läbi liitlaste pataljoni lahingrupi ja Balti riikide õhuturbe missiooni Eesti riigi julgeolekusse.

Prantsusmaa kaitseväe peastaabi ülemale kindral François Lecointre oli avaldusest liigutatud ning tänas liitlasüksuseid koostöö ja professionaalse panuse eest. „Tänan teid ühise panuse eest terrorismivastasel võitlusel. Teie toetus on olnud ja on ka edaspidi väga oluline. Riigilipud leiavad minu kabinetis kindlasti väärilise koha,” ütles kindral Lecointre.

Esialgne idee sai alguse kontingendi soovist tähistada väärikalt Eesti lipu päeva ning algsest mõttest kasvas välja oluliselt suursugusem liitlasüksuste vaheline koostööprojekt. Kui esialgne mõte oli jumet võtnud, pakuti see välja nii Taani kui Suurbritannia esindajatele ning ühisel jõul loodi autentsed lipuraamid ning paigutati sinna kolme liitlasriigi riigilipud.

Kolmnurksetesse raamidesse paigutatud lipud olid kujundatud selliselt, et neid on võimalik ka omavahel ühendada ja moodustada ühtne tervik. Iseloomustades sääraselt nii kolme riigi omavahelist koostööd kui laiemalt riikidevahelist koostööd Barkhane mässutõrjeoperatsioonil.

Aprillis teenistusse asunud ligi viiekümne liikmeline Eesti kontingent koosneb jalaväerühmast Estpla-36 ja toetuselemendist NSE-6. Kontingendi teenistus on peatselt jõudmas poole peale ning tagasi Eestisse siirdutakse selle aasta augustikuus.

Prantsusmaa mässutõrjeoperatsioon Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ja anda seeläbi panus Euroopa-suunalise ebaseadusliku immigratsiooni ja inimkaubanduse tõkestamiseks. Lisaks Eestile toetab operatsiooni Suurbritannia transpordihelikopteritega ja Hispaania õhuväekomponendiga.

Keri üles