Jäta menüü vahele

Eesti, USA ja Leedu kaitseväelased teevad Venemaa kohal vaatluslennu

Käesoleval nädalal teevad Eesti kaitseväelased koostöös Ameerika Ühendriikide ja Leedu liitlastega Avatud taeva lepingu raames lennu Vene Föderatsiooni Lääne Sõjaväeringkonna kohal. Vaatluslennu eesmärk on Venemaa sõjaliste objektide arengute jäädvustamine. Selleks kasutatakse Rootsi vaatluslennukit, mille kaamera pildistab huvipakkuvaid objekte. Avatud taeva leping (Open Skies Treaty) on üks osa OSCE riikide julgeoleku- …

Käesoleval nädalal teevad Eesti kaitseväelased koostöös Ameerika Ühendriikide ja Leedu liitlastega Avatud taeva lepingu raames lennu Vene Föderatsiooni Lääne Sõjaväeringkonna kohal.

Vaatluslennu eesmärk on Venemaa sõjaliste objektide arengute jäädvustamine. Selleks kasutatakse Rootsi vaatluslennukit, mille kaamera pildistab huvipakkuvaid objekte.

Avatud taeva leping (Open Skies Treaty) on üks osa OSCE riikide julgeoleku- ja usaldusmeetmetest. Lepingu eesmärgiks on avatuse, julgeoleku ja usalduse arendamine selles osalevate riikide vahel, kitsam eesmärk on aga informatsiooni kogumine sõjalistest jõududest ning sõjalisest tegevusest.

Leping sätestab vaatluslendude läbiviimise korra antud leppega liitunud riikide kohal ning informatsiooni kogumise õhust vaatlemise teel. Avatud taeva lepingus on määratletud protseduurid ning vastuvõtva ja inspekteeriva riigi õigused, samuti kohustused lendude läbiviimisel.

Avatud taeva leping kirjutati alla 1992. aastal Helsingis ning see jõustus 2002. aastal. Lepinguga on ühinenud 33 OSCE riiki, nende hulgas kõik NATO riigid. Eesti ühines Avatud taeva lepinguga 2005. aastal.

 

Keri üles