Jäta menüü vahele

Eesti õhuruumi saabusid turvama Itaalia õhuväe hävitajad F-35

Täna maandusid Ämari lennubaasis Itaalia õhuväe hävitajad F-35 Lightning II, et võtta järgmisel nädalal Saksa õhuväelt üle Balti riikide õhuruumi turvamine. See on esimene kord, kui Balti õhuturbemissioonil osalevad viienda põlvkonna hävitajad.

Õhuväe ülema brigaadikindral Rauno Sirgi sõnul töötab NATO õhukaitsesüsteem iga liitlasriigi territooriumil kohal ööpäevaringselt. „Õhuturve on selle süsteemi üks tähtis element ja on valmis minutite jooksul reageerima. Viienda põlvkonna hävitajad teevad NATO õhukaitsesüsteemi ainult tugevamaks,“ lisas brigaadikindral Sirk.

Eestis õhuturbemissiooni alustav Itaalia 13. lennugrupi (13 Gruppo – Nucleo Tattiche) kodubaasiks on Amendola lennubaas. Ämarisse saabunud hävitajad on lennubaasis valves ööpäevaringselt, sooritavad vajadusel tuvastuslende ja teevad regulaarselt treeninglende. Itaalia on varem Ämaris õhuturbemissioonil osalenud ühe korra 2018. aastal.

Ämarisse saabunud varghävitajate F-35 näol on tegemist inimkonna ajaloo kõige kallima relvasüsteemiga, mis suudab täita nii hävitus-, luurelennuki kui taktikalise pommitaja ülesandeid. Viienda põlvkonna hävitajana on F-35 eelised lahinguruumis tema hukukindlus ja situatsiooniteadlikkus, mille tagab vargtehnoloogia, sensorid ja mitmekihiline andmeside.

Tegemist on relvasüsteemiga, mis on osa ühendvägede taktikalisest info- ja juhtimissüsteemist koos võimega tungida vastase õhukaitsesüsteemi ja juhtida teiste hävitajate lahingülesandeid. F-35 suudab lennata kiirusega enam kui 1900 km/h, lennuki põhirelvastusse kuulub GAU-22/A tüüpi 25mm-kaliibriga neljaraudne Gatling-tüüpi automaatkahur ning õhk-õhk raketid ja juhitavad õhk-maa pommid, mida saab kanda nii kere sees kui ka klassikalise kerevälise kinnitusega.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus, kus 29. aprillil võttis Itaalia õhuväelt valvekorra üle Hispaania õhuväe lennusalk hävitajatega Eurofighter Typhoon.

Keri üles