Koos novembri algusega toimus Eesti kaitseväelaste rotatsioonivahetus Euroopa Liidu mereväe sõjalisel operatsioonil Aspides, kuhu Eesti kaitsevägi panustab püsivalt ühe mereväelasega.
„Aspides andis väga haruldase ja esmakordse võimaluse tegutseda aktiivse operatsiooni piirkonnas, mis hõlmas Punase mere, Bab el Mandebi väina ja Adeni lahe lääneosa rahvusvahelisi mereteid,“ ütles oma rotatsiooni lõppedes vastutuse järgmisele üle andnud vanemveebel Martin Kivioja, kelle igapäevane teenistuskoht on Eesti mereväes miinisõja divisjoni veeblina.
Vanemveebel Martin Kivioja teenis Euroopa Liidu sõjalises operatsioonis pea viis kuud, mille jooksul täitis ta teenistuskohuseid mitme eri klassi sõjalaeva meeskonna koosseisus, nii Hollandi kui ka Itaalia admiralide juhtimise all.
„Isegi kui operatsiooni iseloom on rangelt kaitsev, seisavad seal tegutsevad mereväelased silmitsi pidevate ohtudega. Euroopa Liidu juhitava rahvusvahelise operatsiooni ülesanne on kaitsta tsiviillaevu võimalike raketi- ja droonirünnakute eest, et tagada tsiviillaevade turvaline transiit neid eskortides. Kindlasti mängib väga olulist rolli ka mereolukorra teadlikkus kogu operatsiooniala ulatuses ja koostöö liitlastega operatsiooni piirkonnas,“ lisas vanemveebel Kivioja.
Eesti osalemise eesmärk on osaleda Euroopa Liidu ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika elluviimisel ning arendada koostööd strateegiliste Euroopa Liidu ja Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni (NATO) lõunatiiva liitlastega, võimaldades sealjuures Eesti kaitseväelastele osalemist mereväe operatsioonis erialase sõjalise kogemuse saamiseks rahvusvahelises keskkonnas koos liitlasüksustega.
„Aspidese operatsiooni tähtsus Euroopale on erakordselt suur, kuna houthide rünnakute tõttu on paljud laevafirmad sunnitud loobuma transiidist Punasel merel. Laevateed kulgevad alade kaudu, mis jäävad houthide kontrolli alla ning neid ähvardab pidevalt rünnaku oht. Seetõttu on selge, miks Euroopa Liit viib seda operatsiooni läbi ja liikmesriigid sellesse aktiivselt panustavad,“ ütles oma rotatsiooni ajaks ametikohused üle võtnud mereväe staabi allohvitser veebel Jaanis Mändla.
Operatsiooni Aspides staap asub juhtriigis Kreekas, Larissas. Operatsioonialal tegutsevad liitlasväed kasutavad nii mereväe aluseid kui õhuvahendeid. Lisaks Kreekale annavad oma panuse operatsioonil nii oma mereväe aluste kui muude osistega erinevad Euroopa riigid, sealhulgas Holland, Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa ja teised.
Operatsioon EUNAVFOR Aspides on algatatud Euroopa Liidu lepingu artiklite 42 ja 431 alusel. Operatsiooni tegevus põhineb ÜRO põhikirja artiklist 51 tuleneval enesekaitseõigusel ning on joondatud ÜRO resolutsiooniga 2722, mis nõuab Houthi mässulistelt rünnakute lõpetamist ja tunnistab enesekaitseõigust selliste rünnakute vastu kooskõlas rahvusvahelise õigusega.
Eesti kaitseväelaste osalemine rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel annab meie kaitseväelastele olulisi teadmisi ja kogemusi koos võimalustega end operatsioonialases keskkonnas proovile panna, suurendades kaitseväe professionaalsust ning tugevdades sidemeid ja koostööd liitlastega. Eesti kaitseväelased on osalenud rahvusvahelistel välisoperatsioonidel juba 30 aastat.