Jäta menüü vahele

HIMARS näitas kaudtulerelvade ühislaskmisel tulejõudu

Ameerika Ühendriikide suurtükiväelased näitasid kaitseväe keskpolügoonil järgmisel aastal Eesti kaitseväe relvastusse jõudva mitmikraketiheitja HIMARS tulejõudu. Samal ajal mõjutasid ühist sihtmärgiala erinevatelt positsioonidelt liitlaste lahingugrupi Ühendkuningriigi üksused mitmikraketiheitjaga MLRS, liikursuurtükiga AS90 ning Briti ja Prantsusmaa miinipildujaüksused.

Laskmistel kasutati lühendatud laskekaugusega õpperakette, mis kõik tabasid ette antud sihtmärke.

„Meie siinolek annab väga hea võimaluse Eesti kaitseväelastele, kes üsna varsti alustavad opereerimist samade süsteemidega, õppida meilt, jälgida meie tegevusi ning küsida võimalikke küsimusi, mis aitaksid kõige paremini integreerida uut relva olemasolevasse süsteemi,“ ütles Ameerika Ühendriikide 75. suurtükiväebrigaadi 1. pataljoni ülem kolonelleitnant Emiliano Tellado lisades, et üksuse peamiseks ülesandeks on toetada Eesti kaitsevõimekust. „Me olime siin suvel ning nüüd saame harjutada koostööd 1. jalaväebrigaadi ja selle koosseisus tegutseva liitlaste lahingugrupiga ning õppida üksteiselt ka meie jaoks väga erilistes talvistes tingimustes,“ lisas ta.

„Opereerimine talvises keskkonnas oli meie jaoks üsna uus ja väga arendav kogemus. Ka laskmiste ajal käitusid masinad harjumatult – tagasilöök pani neid jääl libisema. Aga uute teadmiste ja oskuste omandamine, koostöö NATO liikmesriikidega ja väljakutsed, mida pakub siinne loodus, aitab meil veelgi tugevamaks saada,“ ütles HIMARS meeskonna liige nooremveebel Barnes.

Ameerika Ühendriikide president Joe Biden teatas USA üksuste rotatsioonide suurendamisest Balti riikidesse möödunud aasta suvel Madridis toimunud NATO tippkohtumisel. Ühendriigid saatsid rotatsiooni korras Eestisse jalaväekompanii ja HIMARS (High-Mobility Artillery Rocket System) mitmikraketiheitjatega üksuse koos vastava juhtimisvarustuse ja süsteemidega. USA üksused osalevad koos Eesti kaitseväega ühistel õppustel, et suurendada koostegevusvõimet.

Möödunud aasta detsembris allkirjastas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) Ameerika Ühendriikide kaitsekoostööagentuuriga DSCA lepingu mitmikraketisüsteemide HIMARS hankimiseks. Mitmikraketiheitja HIMARS relvahanke projekt on 200 miljoni dollarilise kogumaksumusega on Eesti läbi aegade suurim. Selle raames hangib Eesti kuus mitmikraketiheitja süsteemi HIMARS koos laskemoona, sidelahenduste, väljaõppe-, logistika- ning elutsüklilahendustega. Hankega soetatakse erinevaid rakette, mille laskeulatus ulatub 70-st 300 kilomeetrini. Lisaks Eestile hangivad mitmikraketiheitja süsteemi HIMARS ka Läti ning Leedu.

GALERII

Keri üles