Jäta menüü vahele

Julius Kuperjanovi surmast möödus 102 aastat

Tartus ja Võrus meenutati täna mälestustseremooniatega 102 aastat tagasi lahinguväljal saadud haavadesse surnud Vabadussõja sangarit leitnant Julius Kuperjanovi.

„Väidetakse, et leitnant Kuperjanov tundis oma surma ette. Sellest hoolimata tuiskas ta kartmatult oma partisane juhtides lahingusse, sütitades neid eredalt põleva sädemega nii, et see põles ka pärast tema langemist kuperjanovlaste südames neid võidult võidule viies,“ ütles mälestuskõnes Kuperjanovi jalaväepataljoni kaplan kapten Mihkel Madalvee.

Leitnant Julius Kuperjanov oli Eesti kooliõpetaja ja ohvitser. Vabadussõja alguses korraldas ta Tartu piirkonna kaitset pealetungiva punaarmee vastu ning moodustas 1918. aasta 23. detsembril Puurmanis Tartu partisanide pataljoni. Ülema langemise järel nimetati pataljon tema auks Kuperjanovi partisanide pataljoniks.

Julius Kuperjanov sai surmavalt haavata 31. jaanuaril 1919 Paju lahingus, ta suri kaks päeva hiljem Tartus ja on maetud Raadi kalmistule. Vabadussõjas üles näidatud sõjaliste teenete ja vapruse eest omistati Julius Kuperjanovile I liigi teise järgu, II liigi teise järgu ja II liigi kolmanda järgu Vabadusristid.

Fotod

Keri üles