Jäta menüü vahele

Kaitseväe Akadeemias algas parameedikute erialakursus

Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuses alustas kümnenädalane parameedikute erialakursus, mille jooksul omandavad õppurid vajalikud teadmised ja oskused erinevate haigusseisundite ennetamisest ja esmaabist.

„Tulevased parameedikud saavad nende nädalate jooksul põhjaliku õppe lahingkannatanu käsitlusest, sealhulgas elustamisest,“ ütles Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse parameedikute erialakursuse ülem nooremleitnant Karmen Zadin. „Õppenädalad on kindlasti väga tihedad ja sisaldavad palju praktikat nii klassiruumides kui välitingimustes.“

Parameedikute erialakursuse kaks esimest nädalat keskenduvad suures osas taktikalise (TCCC) lahingkannatanu käsitlusele meditsiinikomplekti varustuse tasemel. Edasi saavad õppurid teadmised ja oskused erinevatest haigusseisunditest ning sellest, kuidas neid ennetada, ära tunda ja anda esmaabi. Peale kümnenädalast õpet Raadi linnakus suunduvad õppurid praktikale kiirabisse ja haiglasse, kus on võimalus õpitut päriselt praktiseerida.

Tänavu võtab kursusest osa üle 100 õppuri erinevatest kaitseväe struktuuriüksustest, kes majutatakse Raadi linnaku vastvalminud õppehoone kasarmusse. „Siiani on õppurid olnud väga motiveeritud, loengutes aktiivsed kuulajad ja kaasamõtlejad. On tunda, et nad teavad väga hästi, kuhu nad on tulnud ning mida neilt oodatakse,“ ütles nooremleitnant Zadin lisades, et tema ootab sõduritelt tahet ja indu kursuse lõpuni vastu pidada. „Loodan, et nad saavad aru, kui oluline roll on olla parameedik oma üksuse koosseisus.“

Kursuse ülema nooremleitnant Zadini sõnul kasutatakse parameedikute väljaõppes ka teadmisi Ukraina sõjast, näiteks on tekkinud vajadus õpetada olemasoleva varustuse multikasutamist või läheneda asjadele rohkem loomingulisemalt. „Reaalsust, mis tegelikult rindel toimub, on väga keeruline õpingutesse põimida, eriti kui õppuriteks on inimesed, kelle pea kohal pole kunagi lennanud ründemoonaga droon ning kelle ohuteadlikkus ei ole iseenesest kõrge. Seda enam oleme oma õppes veelgi enam pannud rõhku ohuteadlikkusele, ohutult tegutsemisele, kannatanu soojas hoidmisele või žgutiga toimetamisele,“ ütles nooreleitnant Zadin. „Samuti on tulevase parameediku jaoks oluline teada, kuidas tegutseda, kui evakuatsioon ei jõua abivajajani või kuidas tulla toime lahingstressiga. Lisaks keskendume ka kannatanu käsitlemisele keemia, bioloogilise, radioloogilise ja tuumamaterjali ohu või olukorra ajal.“

Kaitseväe Akadeemia koosseisu kuuluva sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülesanne on viia läbi kaitseväelaste, reservmeedikute ja meditsiiniüliõpilaste sõja- ja katastroofimeditsiinialast väljaõpet. Lisaks vastutab keskus Eestis ka sõja- ja katastroofimeditsiini valdkonna teadus- ja arendustegevuse eest.

Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ja Kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus-ja arendustegevust.

Fotod

Keri üles