Reedel, 20. detsembril lõppes Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuses kümnenädalane parameedikute erialakursus, mille jooksul omandasid õppurid vajalikud teadmised ja oskused haigusseisundite ennetamisest ja esmaabist.
„Kursus kulges hästi, õppurid olid suures osas väga usinad ja motiveeritud kuni lõpuni välja,“ ütles Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse parameedikute erialakursuse ülem nooremleitnant Karmen Zadin. „Õppurid said harjutada nii tundides kui iseseisvalt kuni õhtutundideni, mis peegeldus lõpuks väga heades tulemustes vaheeksamitel.“
Kursusest võttis osa 102 sõdurit erinevatest kaitseväe struktuurüksustest. Väljaõppe esimesed nädalad keskendusid suures osas taktikalise lahingkannatanu käsitlusele (TCCC) meditsiinikomplekti varustuse tasemel. Järgnevatel nädalatel said parameedikud vajalikud teadmised ja oskused erinevatest haigusseisunditest ning sellest, kuidas neid ennetada, ära tunda ja esmaabi anda.
Väljaõppe üks osa oli välilaager, mis kestis neli päeva ning selle aja jooksul harjutati MASCAL-i ehk masskannatanutega seotud olukordi. Samuti läbiti ligi 50 kilomeetrine rännak, mille käigus mängiti läbi erinevaid meditsiiniabi nõudvaid olukordi, alates lahingolukordadest, droonirünnakutest kuni selleni, kuidas anda abi kui kellelgi tekib astmahoog, juhtub autoõnnetus või on keegi kukkunud jääauku ja vajab esmaabi. Välilaager lõppes lõpueksamiga, kus õppurid pidid taaskord tõestama oma võimeid, seda ka äärmuslikus väsimusseisundis, väljaspool mugavustsooni.
„Ülemana oli seekordse kursuse ainus väljakutse õppurite arv. Hoolimata sellest, kulges tegevus plaanipäraselt ja suuremate probleemideta. Parameedikutele soovin edaspidises teenistuses külma närvi, julgust, sitkust ja tahet ning mitte alla anda olukordades, mis nõuavad juba nende seljaajudesse talletatud teadmiste kasutamist,“ lisas nooremleitnant Zadin.
Esmakordselt viidi õpe läbi sügisel valminud Raadi linnaku uues õppehoones. Nüüd suunduvad õppurid edasi praktikale nii Tallinna kiirabisse kui ka erinevatesse haiglatesse, kus on võimalus õpitut päriselt praktiseerida. Pärast praktikat antakse õppuritele parameediku tunnistus.
Kaitseväe Akadeemia koosseisu kuuluva sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse ülesanne on viia läbi kaitseväelaste, reservmeedikute ja meditsiiniüliõpilaste sõja- ja katastroofimeditsiinialast väljaõpet. Lisaks vastutab keskus Eestis ka sõja- ja katastroofimeditsiini valdkonna teadus- ja arendustegevuse eest. Kaitseväe Akadeemia on Eesti ainus riigikaitseline kõrgkool, kus koolitatakse ohvitsere ja allohvitsere kaitseväele ja Kaitseliidule. Lisaks pakub Kaitseväe Akadeemia sõjaväelist täiendkoolitust ja korraldab riigikaitsega seotud teadus-ja arendustegevust.