Jäta menüü vahele

Kaitseväe demineerijad leidsid Lätis toimunud õppusel üle 600 lõhkekeha

Lätis endise lahingumoonalao aladel toimunud rahvusvahelisel demineerijate õppusel Detonator 2021 leidis viieliikmeline Eesti kaitseväe meeskond kokku 640 lõhkekeha.

„Võimalus õppuse raames teha koostööd erinevatest riikidest pärit demineerijatega aitab meie meeskonnal juba omandatud oskusi kinnistada ja harjutada rahvusvahelisel tasemel,“ ütles demineerijate meeskonna ülem veebel Toomas Künnapuu kaitseväe demineerimiskeskusest. Ta lisas, et õppus oli demineerijatele suurepärane kogemus.

30. augustist kuni 10. septembrini toimunud õppuse Detonator eesmärgiks oli leida ja teha ohutuks endisel lahingumoonalao territooriumil paiknenud lõhkekehad ning harjutada koostööd üheksast riigist pärit demineerijatega.

Puhastatud ala asub Lätis Cekule külas endisel lahingumoonalao territooriumil, mis oli kasutusel aastatel 1920-1995. Algselt Läti kaitseväe jaoks ehitatud lao territooriumi on lisaks lätlastele kasutanud nii Saksamaa kui Nõukogude Liit.

Teise maailmasõja ajal lasti toona sakslaste laskemoonalaona kasutusel olnud kompleks partisanide poolt õhku, mille tulemusena paiskus lõhkemata lahingumoon laiali. Peale sõda kasutas sakslaste puhastatud ja taastatud kompleksi edasi Nõukogude armee.

Ladude territooriumi puhastamine algas 1994. aastal, igal aastal leitakse ning neutraliseeritakse Cekules üle 1000 ühiku ohtlikku lahingmoona. Tänavusel õppusel osalesid Albaania, Belgia, Eesti, Holland, Kanada, Leedu, Luksemburg, Rootsi, Saksamaa ja korraldajamaa Läti.

1. jalaväebrigaadi pioneeripataljoni koosseisu kuuluva kaitseväe demineerimiskeskuse põhiülesandeks on lõhkekehade kahjutukstegemine nii Eestis kui välismaal. Peamine tegevus hõlmab kaitseväe treeningaladel leitud ja avastatud lõhkekehade demineerimist ning osalemist välisoperatsioonidel. Lisaks teeb demineerimiskeskus koostööd päästeametiga, et elanike poolt leitud lõhkekehasid tuvastada ja kahjutuks teha.

 

Keri üles