Pitkapoiste tegevusele saksa vägede poolt mahajäetud ja vene vägede sissetungi ootavas Tallinnas ning selle lähiümbruses pühendatud konverentsi avasõnas tuletas kaitseväe juhataja meelde admiral Johan Pitka sõnu: “Kui rahvas tahab elada, siis peab ta oma elu eest võitlema.”
Viitseadmiral Kõutsi sõnul usub ta, et tänapäeva Eesti noored kannavad sama vaimsust ja on sama sangarlikud kui olid nende esiisad aastatel 1918 või 1944, seda on tõestanud meie noored sõdurid Afganistanis ja Iraagis.
Viitseadmiral Kõuts ütles oma sõnavõtus, et tagantjärele tarkadena võime ju öelda, et sõjaliselt oli admiral Pitka ümber koondunud üksus tähtsusetu ega suutnud midagi muuta, kuid sedasi väites jätaksime kõrvale olulised tegurid: au ja õiguse. “Pitka poistel oli au võidelda ja langeda Eesti riigi nimel ja eest,” ütles kaitseväe juhataja. “Just nende meeste ohver võimaldas Otto Tiefi valitsusel kasvõi viivuks kuulutada end Eesti valitsuseks, heisata sinimustvalge lipu ja näidata maailmale, kellele kuulub õigus.”
Kaitseväe juhataja avaldas lootust, et konverents ärgitab sõjaajaloolasi veel põhjalikumalt uurima 1944. aasta sündmusi, eriti viiepäevast Eesti Vabariiki ja sellega seotud isikuid. “Veel ei ole hilja, sest praegu on meie keskel veel nende sündmuste tunnistajad mõlemalt poolt ja usutavasti on ka arhiivides veel läbi uurimata säilikuid,” ütles viitseadmiral Kõuts. “Kui ajaloolased on saanud teaduslikult tõendatud pildi 1944. aasta sündmustest ja kangelastest, siis saab Eesti ühiskond ja kogu maailm anda hinnangu lähiajaloole. Praegu tundub, et me teame sellest veel liiga vähe.”
Ajalookonverents “Tallinna kaitsjad 22. septembril 1944” annab ülevaate pitkapoiste tegevusest tol päeval, mil nemad olid ainsad Tallinna kaitsjad. Konverentsi tulemused publitseeritakse Johan Pitka 135. sünnipäevaks.