Jäta menüü vahele

Kaitseväe kalmistul mälestati Vabadussõjas langenud Briti sõdureid

Eile peeti Tallinnas asuval kaitseväe kalmistul Vabadussõjas osalenud Briti eskaadri Eestisse saabumise 103. aastapäeva mälestustseremoonia, et austada langenud sõdureid.

„Suurbritannia on olnud Eestile heaks liitlaseks, kes meile 103 aasta eest, ka kõige raskematel hetkedel, nõu ja jõuga toeks oli. Paraku oli seetõttu nende ridades ka langenuid. Nüüd on meie alatine kohus neid tänutundes mälestada ja meenutada, ning väärtustada heade sõprade olemasolu ka tänasel päeval,“ ütles palvust pidanud mereväe reservkaplan leitnant Mikk Leedjärv.

Tseremooniast võtsid osa nii Ühendkuningriigi suursaatkond, diplomaatiline korpus, NATO lahingugrupi liitlased ja Eesti mereväe ülem.

103. aastat tagasi saabusid Tallinna lahele Briti sõjalaevad, et kaitsta Vabadussõjas Tallinna Balti laevastiku eest. Briti eskaadri saabumist 1918. aastal käsitletakse kui Suurbritannia ja Eesti vahelise koostöö algust.

Briti sõjalaevade osalus oli tähtis ka 1918. aasta 26. ja 27. detsembril toimunud meresõjalisel operatsioonil, kus vaenlaselt võeti ära miiniristlejad Spartak ja Avtroil. Miiniristlejate üleandmine Eesti merejõududele tugevdas märkimisväärselt meie laevastiku võimekust iseseisvate operatsioonide läbiviimiseks.

Kokku tegutses Vabadussõja ajal merel 274 erinevat Briti laeva ning üle 250 Eesti aluse. Eesti vabaduse eest võideldes langes 111 briti mere- ja õhuväelast.

Briti sõjalaevastik avaldas oma panusega tugevat mõju Vabadussõja käigule – osutatud abi oli sõjast ja revolutsioonidest kurnatud Eestile oluline nii poliitiliselt kui ka majanduslikult.

GALERII

Keri üles