Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Vene Föderatsiooni (VF) kaitseminister Sergei Šoigu määras 11. jaanuaril ametisse sõjalise erioperatsiooni uued juhid.

Ühendatud väegrupeeringu ülemaks määrati kindralstaabi ülem armeekindral Valeri Gerassimov. Tema asetäitjateks määrati õhu- ja kosmosevägede ülemjuhataja armeekindral Sergei Surovikin (eelmine ühendatud väegrupeeringu juht Ukrainas alates oktoobrist), maavägede ülemjuhataja armeekindral Oleg Saljukov ja kindralstaabi ülema asetäitja kindralpolkovnik Aleksei Kim. Selline käik ei tähenda ilmtingimata seda, et eelmine vastutav, armeekindral Surovikin, oleks oma ülesannetes ebaõnnestunud.

Tema juhtimisel toimus Hersonist eemaldumine ja rindejoone stabiliseerimine. VF kõrgeima sõjaväelase kinnitamine operatsiooni juhi kohale viitab, et Putin on võidu saavutamiseks veelgi enam panuseid tõstnud ja kindlalt kavatsetakse oma eesmärke saavutada. Kindralstaabi ülemana on Gerassimovil vaba voli kasutada kõiki VF relvajõudude ressursse eesmärkide saavutamiseks Ukrainas. VF 2023. aasta üks eesmärkidest on jätkuvalt nii Luhanski kui ka Donetski oblasti vallutamine nende administratiivpiirides.

Ukraina rindel on Venemaa Föderatsiooni relvajõudude (VF RJ) peamine rünnakute suund viimase nädala jooksul olnud Soledar, mille vallutamisega proovitakse ära lõigata Bahmuti linna varustamist. Lisaks sellele loob Soledari linna vallutamine võimaluse Bahmuti linn põhja suunalt ümber piirata. Nii Bahmut, Siversk, Slovjansk kui ka Kramatorsk on olulised logistilised sõlmpunktid, selleks et omada kontrolli Põhja – Donetski oblasti üle.

Praeguse seisuga on tõenäoliselt enamik Soledari linnast VF RJ kontrolli all. Siversk-Soledari-Bahmuti joone hõivamine on VF RJ vajalik, et liikuda edasi Kramatorsk-Slovjansk joonele, et seeläbi kontrollida Põhja-Donetski oblastit. Lisaks sellele jätkuvad VF RJ kaudtulerünnakud. Kuigi VF RJ kaudtulerünnakute intensiivsus on võrreldes viimaste kuudega oluliselt vähenenud, toimuvad need siis jätkuvalt kogu rindejoone ulatuses.

Keri üles