Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Venemaa föderatsiooni relvajõudude aktiivsus on jätkuvalt kõrge Avdiivka, Mariinka ja Bahmuti piirkonnas ning Kupjansk-Svatove-Kreminna joonel.

Venemaa föderatsiooni (VF) rünnakute põhipingutus on tõenäoliselt jätkuvalt Bahmut, kus VF üksused on suutnud vallutada Bahmutka jõest ida poole jäävad alad. Vaatamata VF üksuste edasiliikumisele pole suudetud linna ümber piirata. Tuvastatud on VF üksuste suurenenud aktiivsus Bahmutist ca 10 km põhjas asuvas Orihhovo-Vasilivka piirkonnas. Selle tegevuse tõenäoliseks eesmärgiks on Bahmuti blokeerimises osalevate üksuste julgestamine Ukraina võimalike vasturünnakute eest.

Sõjalises mõttes võimaldab Bahmuti hoidmine Venemaa föderatsiooni relvajõude (VF RJ) üksusi kulutada, kuid suuremas pildis ei ole selle hoidmine Ukraina jaoks sõjalises mõttes ülioluline. Pärast Bahmuti hõivamist avaneks VF üksustele kaks peamist liikumiskoridori Slovjansk-Kramatorsk joonele – põhjapoolne maantee M05 ja lõunapoolne maantee T0504 Kostjanivkani ning sealt edasi maantee H20. Oluline välja tuua, et antud marsruutidel on Ukraina ettevalmistatud kaitsepositsioonid, mis peaaegu kindlalt pidurdavad ja kulutavad VF üksusi. Seega ei ole reaalne, et pärast Bahmuti langemist oleks VF üksused võimelised kiiret edenemist jätkama.

VF RJ eesmärgiks on jätkuvalt Donetski ja Luhanski oblasti enda kontrolli alla saamine. Keskkonnatingimustest lähtuvalt on võimalik aeg suuremateks pealetungideks Donbassis aprilli keskpaik, mil maapind on eeldatavasti piisavalt tahenenud võimaldamaks suuremaid manöövreid. Lõuna suunal võib sooja ja kuiva ilma korral maapind taheneda juba 1-2 nädala jooksul. Käesolevalt ei ole näha, et VF üksused suudaksid otsustavat läbimurret teostada – puudu on isikkooseisust, relvastusest ja tehnikast. Samas on jõude piisavalt, et kulutada Ukraina üksusi.

Keri üles