Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Ukraina jätkab Zaporižžja oblastis Orihhivi suunal Robotõne küla lähistel süstemaatilist Vene kaitserajatiste puhastamist ning peab lahinguid Vene vägedega Novoprokopivka ja Verbove asulate lähistel.

Siiani on lahingutes osalenud peamiselt jalaväe taktikalised üksused, mis on sobilikud just kindlustatud rajatiste vallutamiseks. Ukraina on saavutanud kontrolli mitme olulise kõrgendiku üle Novoprokopivka asula lähistel, mis loob eeldused edasiseks kiiremaks läbimurdeks ka soomustehnikaga üksustele.

Venemaa Föderatsiooni relvajõudude (VF RJ) eelnevatel nädalatel täienduseks toodud üksused teistest rindejoone lõikudest (näiteks 76. ründedessantdiviis) on hakanud väsima ning ebapädevate juhtimisotsuste tõttu kandnud suuri kaotusi just Verbove piirkonnas. Edasiliikumine Tokmaki suunas võib küll toimuda kiiremini, kuid tõenäoliselt ilma suurte ja kiirete murranguteta. Operatiivtaseme edu, millega Ukraina suudaks Krimmi maismaakoridori täielikult läbi lõigata, on lähiajal siiski keeruline saavutada.

Ülejäänud rindelõikudes on olukord püsinud suuremate muutusteta. Ukraina relvajõudude üksused on jätkanud survet Bahmuti suunal ning saavutanud seal vähest edu. Võitlus on endiselt koondunud Klištšiivka asula vabastamisele. VF-i RJ jätkavad survet Kupjansk-Svatove-Kreminna joonel ning rünnakutega Lõmani suunal. Endiselt tahetakse Ukrainale luua operatiivtasandi dilemmat ning siduda tema üksusi, mida saaks muidu kasutada pealetungi sooritamiseks lõuna suunal. Teadaolevalt on Venemaa viinud piirkonda hiljuti loodud 25. üldvägede armee üksuseid. Armee on formeeritud mobiliseeritud ja hiljuti värvatud isikkoosseisust ning olnud siiani väljaõppel Kesksõjaväeringkonnas.

Ukraina kompleksrünnak Sevastoopoli kuivdokkides asunud Ropucha-klassi suure dessantlaeva (täielikult hävinud) ja Kalibri tiibraketikandja Kilo II klassi diiselallveelaeva (tõsised kahjustused) vastu oli sõjaliselt edukas ja leidis ka rohkelt kajastust Venemaa meedias, jättes varju president Putini tegevuse Kaug-Ida majandusfoorumil ja kohtumisel Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

Märkimisväärne asjaolu on see, et Ukraina on asümmeetriliste vahenditega suutnud luua mereala valdamise takistamise efekti peaaegu kogu Krimmi lääneranniku ulatuses ning surunud Venemaa merelist tegevusvabadust järjest rohkem Musta mere idaossa. Toimunud rünnaku tagajärjel võib oodata, et Venemaa paigutab edaspidi aluseid Sevastoopolist Novorossiiskisse ümber ning vähendab Sevastoopoli tähtsust Musta mere laevastiku operatsioonide tagamiseks.

Keri üles