Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Venemaa Föderatsiooni relvajõud (VF-i RJ) jätkasid käimasoleva nädala jooksul intensiivsemate rünnakutega võrreldes suvekuudega.

Peamine lahingutegevus oli suunatud kahele rindelõigule: 1) Avdijivka-Marjinka (Donetski oblast); 2) Kupjansk-Svatove-Kreminna (Luhanski oblast). Viimase seitsme päeva rünnakute arv (keskmiselt umbes 64 rünnakut päevas) ilmestab, et VF-i RJ-l on endiselt nii inimvara kui tehnikat, et hoida Ukraina relvajõude (UKR RJ) pideva surve all. VF-i RJ on praeguseks haaranud nii Luhanski kui Donetski oblastis initsiatiivi, mis näitab, et Venemaale on endiselt esmatähtis okupeerida mõlemad oblastid nende administratiivpiirides.

Avdijivka ümbruses jätkunud lahingud jäävad tõenäoliselt VF-i relvajõudude lähiaja põhipingutuseks. Ühelt poolt saaks Venemaa kuvada Avdijivka linna vallutamist kui poliitilist võitu, teisalt on Avdijivka oma asukoha poolest kui puhvertsoon enne Donetski linna u 10 km kaugusel). Linna kontrollides on võimalik lükata Ukraina relvajõudude kaudtuli kaugemale ja avada lisaks mõned logistikateed suuna toetuseks. Kuigi mõlemad pooled kannavad sellel suunal märkimisväärseid kaotuseid, on viimase info kohaselt Ukraina relvajõudude kaitse ikka veel püsinud. Samas ei saa kaugemas perspektiivis välistada Avdijivka langemist, kui VF RJ suunavad sellesse piirkonda lisajõude.

Rasputitsa ehk perioodiline mudahooaeg on vähemalt osaliselt Ukrainas juba alanud. Nähtavasti järgmise ühe või kahe nädala jooksul suureneb ilmastiku mõju veelgi ja raske- ning soomustehnika kasutamine on järgneval esimesel ja teisel kuul tugevalt häiritud (kuni maapinna võimaliku külmumiseni). Tõenäoliselt on nii Ukraina kui VF-i relvajõudude eesmärk kindlustada enne talve saabumist olemasolevaid positsioone.

Eesti piiride taga on novembrikuule kohaselt alustatud uute ajateenijate vastuvõtmise ja järgu kaupa väljaõppega. Peale tavapärase väljaõppe on näiteks Pihkva oblastis toimunud viimasel paaril kuul ka vabatahtlike territoriaalkaitse üksuste harjutamine (družiinad). Üksuse eesmärk on tugevdada oblastite julgeolekuvõimet (tehakse erisugust väljaõpet alates UAV-õppest kuni meditsiinini). Samuti täiendatakse arvatavasti eri sõjaväetaristute väekaitsemeetmeid, sest VF-i RJ tunnevad muret ja vajadust tagalat kindlustada, et kaitsta end Ukraina relvajõudude süvaoperatsioonide eest.

Keri üles