Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Ülevaade sõjategevusest Ukraina rindel peamiste suundade kaupa põhjast lõunasse perioodil 29.01.–02.02.24.

Venemaa Föderatsioon (VF) hoiab maavägede tegevuses initsiatiivi, kuid ilma suuremate edusammudeta maastikul. VF-i operatiiv-taktikalised eesmärgid on endiselt täitmata. Ukraina on aga korraldanud tõhusa süvaoperatsioonide kampaania mitmes operatiivsuunas korraga. Järjestikuste operatsioonide käigus on mitme nädala jooksul rünnatud VF-i energiatransiidi ja sõjalisi sihtmärke Krimmis, Peterburis, Orjolis, Krasnodari krais, Brjanski, Rjazani, Leningradi ja Nižni-Novgorodi oblastis. Ei ole välistatud, et sarnane asümmeetriline ründetegevus Venemaa territooriumil hoogustub VF-i presidendi valimiste tõttu. Vene võimude reaktsioon objektikaitsemeetmete rakendamisel on suuresti häirinud tsiviilühiskonna tegevust neis piirkondades. Nii jäeti Leningradi oblasti elanikud ilma 4G-mobiilsest internetist, esialgu 26.– jaanuarini.

Varem võeti sarnased meetmed kasutusele Novgorodi oblastis (kui hävitati Tu-22M) ja Pihkva oblastis (kui põles maha IL-76). Tõenäoliselt langetas Vene keskvõim otsuse internet ajutiselt sulgeda Leningradi, Pihkva ja Novgorodi oblastis. Ka VF-i enda asjatundjate sõnul on droonide eest kaitsmise eesmärgil sellised meetmed tarbetud, kuna lahingudroonid kasutavad kõiki saadaolevaid sagedusalasid. Ühtlasi on viimasel ajal Läänemere piirkonda tabanud GPS-i häirimised seotud ilmselt VF-i kavatsusega oma väekaitsemeetmeid rakendada. Tuletame meelde, et nende meetmete piiriülene mõju võib kaasa tuua soovimatuid tagajärgi tsiviillennunduses ja laevaliikluses, mille eest on sel juhul vastutavad Vene ametivõimud.

Ukraina taktikaline olukord:

Põhja suunal püsib olukord suurte muutusteta. VF-i relvaüksused jätkavad oma kohaloleku demonstreerimist ning sabotaažitegevust Kurski ja Brjanski oblastis Ukrainaga piirnevatel aladel. Valgevene territooriumil ei ole täheldatud ründeüksuste ettevalmistusi Ukraina suunal.

LUHANSKI SUUND. Kirde ründesuunal korraldab VF rünnakuid soomustehnikaga Kupjanski ja Lõmani suunal, kasutades aktiivselt ka õhu- ja suurtükivägede toetust. Kuigi Venemaa Föderatsiooni relvajõud (VF RJ) hoiavad initsiatiivi, on edenemised on olnud marginaalsed. Püsib võimalus, et lähinädalatel sooritavad VF-i RJ reide Ukraina territooriumile Belgorodi ja Harkivi oblasti piirialadel, et siduda seal olevaid üksuseid, ja et Ukraina RJ suunaksid sinna lisajõude Kupjanski

DONETSKI SUUND. Tõenäoliselt on Avdijivka suund endiselt VF-i relvajõudude põhipingutus. Aktiivseim lahingutegevus käib Bahmuti, Avdijivka ja Donetski Avdijivka suunal on VF-i üksused vähesel määral edasi liikunud ning on tulnud teateid luure- ja manööverüksuste viibimisest linnas, kuid Ukraina varustusteid linna ei ole nad suutnud läbi lõigata. Võrreldes eelnevate päevadega on VF-i relvajõudude rünnakuaktiivsus Donetski linna ümbruses Avdijivka ja Marjinka suunal mõnevõrra vähenenud. See võib viidata üksuste roteerumisele või halbadele ilmaoludele, mis raskendavad rasketehnikaga liikumist.

ZAPORIŽŽJA ja HERSONI SUUNAD. VF-i RJ jätkavad rünnakuid Ukraina poolt vabastatud alade tagasivõtmiseks Hersoni ja Zaporižžja oblastis. Ukraina RJ hoiavad oma positsioone ning edu ei ole Vene üksustel õnnestunud saavutada. Dnepri idakaldale loodud Ukraina relvajõudude sillapea püsib.

Vene kaitseministeerium levitab teateid, et praegu formeeritakse moodustatava Leningradi sõjaväeringkonna koosseisu mitut uut motolaskurkoondist ja võimalik, et ka tankidiviisi. Lääne sõjaväeringkonna jagamise ning Moskva ja Leningradi sõjaväeringkonna taasloomine peaks lõppema 1. märtsiks 2024. Uute koondistega tugevdatakse Peterburi ja kogu VF-i loodeosa sõjalist kohalolu Soome ja Rootsi liitumise tõttu NATO-ga. Vene sõjandusekspertide sõnul ei ole esimesel etapil Leningradi sõjaväeringkond veel siiski nii tugev kui vaja, kuid aja jooksul saab sellest väga võimas strateegiline koondis, mis suudab lahendada nii kaitse- kui ründeülesandeid. Uued diviisid asuksid Karjala maakitsusel, suurendades VF-i sõjalist kohalolekut Peterburist põhja pool. Teadaolevalt on uute diviiside allüksuste loomist alustatud Petrozavodskis (endine Petroskoi) Laadoga ääres.

Keri üles