Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Ülevaade sõjategevusest Ukraina rindel peamiste suundade kaupa perioodil 05.–12.04.2024.

Rindel jätkuvad igapäevased lahingud, enamasti Luhanski ja Donetski suunal. Venemaa Föderatsiooni relvajõud (VF RJ) on korraldanud roodu- ja ka pataljonisuuruste üksuste mehhaniseeritud rünnakuid, mille käigus on kaotatud hulganisti tehnikat. Näiteks märtsi lõpus Avdijivka piirkonnas tehtud rünnakus kaotati väidetavalt 12 tanki ja kaheksa muud soomukit, mis on kokku üle roodusuuruse üksuse jagu tehnikat, aprilli algul Krasnohorivka ja Novomõhhailovka piirkonnas tehtud rünnakute käigus kaotati 11 soomukit, sh kolm tanki. Kaotustest hoolimata ei ole märgata VF-i relvaüksuste kaitsesse asumist või tempo aeglustumist.

Taolised rünnakud ja tempo säilitamine näitavad jätkuvat VF-i initsiatiivi ning seab keerulisse olukorda Ukraina relvajõud, mis vajavad üha enam lääne abi, eriti laskemoona. Hetkeseisuga siiski mingeid märke Ukraina relvajõudude planeerimata taandumisest või rinde kokkukukkumisest ei ole.

Samal ajal on VF jätkanud Ukraina tsiviilelanikkonna terroripommitamist piirialadel ja andnud süvalööke Ukraina suuremate asulate ja energiataristu vastu. Ukraina on andnud süvalööke VF-i vastu, rünnates mitmeid militaarotstarbega lennuvälju ja naftatööstusega seotud objekte.

Suundade kaupa:

  • Luhanski suund. VF-i relvajõud on edenenud Kreminna ja Lõmani vahelisel alal, kus on selle aasta jooksul kaotatud ligikaudu sadakond eri tüüpi soomukit, sh tanke. Sotsiaalmeedias on olnud teateid, et vahetatakse üksuseid välja, st seni rindel olnud üksused saadetakse tagaaladele taastuma/täienema ja nende asemel suunatakse lahingutesse värsked/värskemad jõud, kas seni üldse lahingutest eemal olnud üksustest või rinde passiivsematest lõikudest;
  • Donetski suund. Luhanski suunast on aktiivsem Donetski suund, Bahmuti ja Avdijivka piirkond. VF-i relvajõud on keskendunud Bahmutist läänes oleva Tšassiv Jari asula vallutamisele või ümberpiiramisele, kus on korraldatud roodusuurusi mehhaniseeritud rünnakuid ning on jõutud ka asula äärelinnadesse. Samas on Ukraina relvajõud tugevasti kindlustanud asula, mistõttu lahingud selles piirkonnas on ründavale poolele kaotusrohked.

Lõuna poole liikudes on jätkuvalt suuremate lahingute ala Avdijivka–Marjinka ümbrus, kus VF-i relvajõud on edenenud Pervomaiske asula piirkonnas;

  • Zaporižžja ja Hersoni suund. Rinde lõunaosas, Zaporižžja ja Hersoni oblastis, on olukord vähese intensiivsusega. Toimuvad igapäevased kokkupõrked, nii vahetud kui kaudtulevahenditega, kuid muudatused rindejoonel ei ole märkimisväärsed. Üle Dnepri jõe rajatud Ukraina relvajõudude sillapea on pidevate VF-i relvajõudude rünnakute all. Ukraina relvajõud pole suutnud seda laiendada, samas VF-i relvajõududel pole õnnestunud seda seni hävitada.
Keri üles