Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Ülevaade sõjategevusest Ukraina rindel peamiste suundade kaupa perioodil 12.–19.04.24.

Olukord rindel on keeruline. Vene vägede rünnakute arv on viimastel päevadel kasvanud: kõikidel suundadel toimub päevas kuni 90 rünnakut. Vene väed on saavutanud viimaste päevadega mõningast edu taktikalise läbimurdega Avdijivkast loodes ning liikunud viimase nädalaga ligi viis kilomeetrit edasi. . Venemaa Föderatsiooni relvajõud (VF RJ) jätkavad survet ka Tšassiv Jarile, kus on edenetud lõunatiivalt.

Taolised rünnakud ja tempo säilitamine märgib initsiatiivi jätkuvat püsimist VF-i poolel ning seab keerulisse olukorda Ukraina RJ, mis vajavad üha enam lääne abi, eriti laskemoona. Praeguse seisuga siiski märke Ukraina relvajõudude planeerimata taandumistest või rinde kokkukukkumisest ei ole. Paraku on Ukraina RJ sunnitud järk-järgult ära andma kontrolli aladel, mis ei soosi kaitsetegevust või seavad ohtu Ukraina relvajõudude tegevusvabadust kaitsemanöövril.

Samal ajal on VF jätkanud Ukraina tsiviilelanike terroripommitamist piirialadel ja andnud süvalööke Ukraina suuremate asulate ja energiataristu pihta. Ukraina on jätkanud süvalöökide andmist VF-i vastu, rünnates mitmeid militaarotstarbega lennuvälju ja naftatööstusega seotud objekte. Suurimaks õnnestumiseks võib pidada Džankoi lennuvälja vastu tehtud täppisrünnakut ööl vastu 17. aprilli, kui avalikel andmetel hävitati vähemalt neli VF-i kaugmaa-õhutõrjesüsteemi S-300/400 ja õhuruumi järelevalvesüsteeme.

Suundade kaupa:

  • Luhanski suund. Kreminna ja Lõmani vahelisel alal suuremaid muutusi ei ole toimunud. VF-i RJ jätkavad üksuste väljavahetamist, st seni rindel olnud üksused saadetakse tagaaladele taastuma/täienema ja nende asemel suunatakse lahingutesse värsked/värskemad jõud, kas seni üldse lahingutest eemal olnud üksustest või rinde passiivsematest lõikudest;
  • Donetski suund. Lahingute kese on liikunud Donetski ümbrusse, kuhu on koondunud ligi pool VF-i relvajõudude ründetegevusest. VF-i RJ püüavad Bahmutist läänes oleva Tšassiv Jari asulat vallutada või ümber piirata. Samas on Ukraina RJ asula tugevasti kindlustanud, mistõttu lahingud seal piirkonnas on ründavale poolele kaotusterohked ning kiiret Tšassiv Jari langemist oodata ei ole.

Lõuna poole liikudes on endiselt suuremate lahingute ala Avdijivka-Marjinka ümbrus, kus VF-i RJ on edenenud Pervomaiske asula piirkonnas;

  • Zaporižžja ja Hersoni suunad. Rinde lõunaosas, Zaporižžja ja Hersoni oblastis, on olukord stabiilne. Toimuvad igapäevased kokkupõrked, nii vahetud kui kaudtulevahenditega, kuid suuri muudatusi rindejoonel ei ole. Üle Dnepri jõe rajatud Ukraina relvajõudude sillapea on pidevate VF-i relvajõudude rünnakute all, Ukraina RJ pole suutnud seda laiendada, samas pole VF-i RJ suutnud seda seni ka hävitada.
Keri üles