Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

6. augustil toimus Ukraina mehhaniseeritud rünnak Kurski oblastisse ja lahingutegevus jätkub piirkonnas praeguseni. Suure tõenäosusega polnud Venemaa Föderatsiooni relvaüksused Ukraina pealetungiks selles piirkonnas valmis ja rünnak tuli neile ootamatusena.

Avalike andmete järgi on Ukraina RJ edenenud u 15 km kaugusele piirist Kurski oblastisse. Võimalik, et osaliselt on Venemaa Föderatsiooni (VF) 2. kaitseliin piirkonnas ületatud. Ukraina pealetung Kurski oblastis toob ilmselt kaasa VF-i üksuste ümberpaigutamise teistelt suundadelt, et toetada VF-i üksuste kaitsetegevust ja vasturünnakuid Ukraina vägede vastu selles piirkonnas.

Harkivi, Luhanski, Zaporižžja ja Hersoni rindelõikudel ei ole suuri muutusi toimunud. Donetski oblast on endiselt VF-i relvajõudude pealöögisuund, kus VF-i RJ on nädala jooksul suutnud tasapisi edeneda. Pokrovski suunal (Donetski oblast) on VF-i RJ edenenud Serhiivka külani, mis jääb ligi 17 kilomeetri kaugusele Pokrovski linnast.

3. augustil andis Ukraina löögi rindejoonest 270 km kaugusele jäävale Morozovski lennuväljale, kus sai tabamuse moonahoidla, milles hoiustati nii juhitavaid kui juhitamatuid lennukipomme. Purustatud moonahoidlast on piltide kaudu tuvastatud laserjuhitavad pommid (KAB-1500L), kild-fugasspommid (FAB-500M-62) ja termobaarilised pommid (ODAB-500). Kõiki neid pomme on käimasolevas sõjas kasutatud ka õhulöökide andmiseks Ukrainas.

Eespool mainitud pomme heidavad pommitajad Su-34 distantsilt selleks, et vältida vastase õhutõrjet. Samuti hävines selle löögi tagajärjel üks pommitaja Su-34 ning võimalik, et kaks pommitajat said veel kahjustusi. Ukrainlased on Morozovski lennuväljale ka varem lööke andnud, aga seekordset saab pidada väga tõhusaks, sest hävitati suurem hulk lennukimoona, mida pommitajad saanuks kasutada rindel Ukraina relvajõudude vastu.

Samal päeval sooritas Ukraina rünnaku Sevastoopoli sadamale, mille tulemusena sai tõenäolisi tabamusi ka juba varem raketilöögis vigastusi saanud Musta mere laevastiku Kilo II klassi allveelaev Rostov-na-Donu. Varasem raketirünnak sellele allveelaevale toimus eelmise aasta 13. septembril. Ukraina võime anda täppislööke Krimmi poolsaare piirkonnas on loonud olukorra, kus VF-i aluste liikumisvabadus Mustal merel on järjepidevalt vähenenud ning VF on olnud sunnitud oma alused ümber paigutama Sevastoopolist Novorossiiskisse.

Peale selle on Sevastoopoli sadam tähtis laevastiku remondi- ja hooldusbaas, mida Ukraina ründeohu tõttu ei saa vajalikul määral kasutada. Arvatavasti kuna VF-il puudub võimalus aluseid vajalikul määral hooldada, on hakatud vähem kasutama dessantlaevu logistiliseks toetuseks.

VF-i relvajõudude üha suurenevad isikkoosseisu kaotused ning värbamisarvu langus võivad lähikuude jooksul luua olukorra, kus VF ei suuda lahinguväljal kantud inimkaotusi korvata. VF-i relvajõudude isikkoosseisu kaotused on võrreldes eelmise aastaga järjepidevalt kasvanud. Kui näiteks 2023. aasta juuli keskmine kaotuste arv päevas oli u 600 võitlejat, siis sel aastal on see arv kaks korda suurem ehk 1200 võitlejat päevas. Siinkohal tuleb märkida, et kui möödunud aastal suutis VF enda sõnul värvata iga päev ligi 1500 lepingulist sõdurit, siis tänavu on see arv vähenenud 1000-le.

Seega, kui vaadata VF-i relvajõudude lepinguliste sõdurite värbamise ja rindel saadud kaotuste vahekorda, on võimalik, et sarnases mahus lahingutegevuse jätkumisel võib VF-is tekkida isikkoosseisu puudus. Survet lepinguliste sõdurite arvu forsseeritud suurendamisele näitavad VF-i üha kasvavad ühekordsed värbamistasud. Kui 2022. aasta teisel poolel pakuti Leningradi oblasti lepingu sõlminule u 2000 eurot, siis nüüdseks on see summa suurenenud 21 000 euroni.

 

Keri üles