Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Vene Föderatsiooni agressioon Ukraina vastu on üldises pildis suuremate muudatusteta.

USA riiklik luurejuht Avril Haines hoiatas avalikult teisipäeval USA Senati relvajõudude komitee ees esinedes, et Putin soovib Ukrainas saavutada suuremaid eesmärke kui pelgalt Donbassi ala kontrollimine ning et praegu pärsib tema laiemaid ambitsioone võimete ja vägede nappus. Hainesi sõnul valmistub Vene Föderatsioon (VF) praegu pikaks sõjas Ukrainas, püüdes koondada selleks täiendavaid ressursse, et lähemate kuude jooksul intensiivistada lahingutegevust ka mujal kui Ida-Ukrainas. Jätkuvalt on variant, et pärast vajalike ressursside koondamist VF siiski üritab tungida Mõkolajivi suunalt edasi lääne poole, et jõuda Moldova separatistliku Transnistria piirkonnani ning vallutada ka Odessa jt Musta mere äärsed Ukraina piirkonnad.

Erinevate analüütikute hinnangul ei pruugi aga näiteks varasemalt Lääne meedias palju käsitletud mobilisatsioon tuua kaasa soovitud murrangut VF agressioonis Ukrainas, lisaks kätkeb see ohtu sõjavastase pahameele levikuks Venemaal. Mobiliseeritavate isikute väljaõppetase ning hoiubaasidest pärineva sõjatehnika seisukord ei pruugi osutuda piisavaks, et toimida efektiivse täiendusena sõjast kulutatud ja jätkuvalt lahingutes osalevatele üksustele.

Harkivi (ida) suund:

Viimase ööpäeva jooksul ei saavutanud märkimisväärset edu kumbki osapool. Antud perioodil VF üksused ei sooritanud kaudtulelööke Harkivi linnale, mis võib viidata sellele, et Ukraina üksused on suutnud suruda Vene üksused nii kaugele, et need ei suuda kaudtulega linna mõjutada. Ühtlasi saavad Ukraina väed luua tingimusi võimalikuks VF logistikaliinide ohustamiseks Belgorodi ja Harkivist kagus paikneva Izjumi vahel.

Izjumi piirkonda jätkus VF vägede siirmine – juurde toodi 1x pataljoni taktikaline grupp. VF üksused sooritasid ebaõnnestunud rünnakuid Oleksandrivka ja Novoselivka asulatele. Võimalik, et VF üksused on loobunud plaanist piirata Ukraina üksused ümber Slovjanski asula hõivamise abil. Nüüd võib olla eesmärk teha seda kitsamal alal: Lõman, Kreminna ja Severodonetsk.

Donetsk  – Luhanski suund:

Ukraina üksused hävitasid Bilohorivka asula lähistel (13km Rubižnest) VF pontoonsilla, et aeglustada Severodonetski piiramist loode suunalt. VF üksused sooritasid Donetski loodeosas asuvale Avdiivka asulale ebaõnnestunud rünnakuid. Avdiivka hõivamine looks tingimused, et sealt edasi liikuda Bahmutini.  Hinnanguliselt on jätkuvalt VF relvajõudude (RJ) kaugem eesmärk liikuda Kramatorski ja Slovjanski suunas, et lõigata ära Ukraina üksuste varustamine. Avdiivka vallutamise nurjas Ukraina suurtükivägi, mille tulelöökide abil edasitung peatati. Mariupolis jätkus Azovstali pommitamine ning pealetungikatsed maavägedega.

 Lõuna suund:

Olukord oluliste muutusteta. Jätkusid VF kaudtule rünnakud erinevate Ukraina asulate pihta, varasemate teadete kohaselt on tulelöögid toimunud nii Mõkolajivi kui ka Krõvõi Rihi suunal. Ukraina sõnul on VF üksustel jätkuvalt plaan sooritada rünnak Mõkolajivi peale. Hersoni oblastis on VF tegevuse raskuspunkt jätkuvalt okupatsioonivõimu põlistamine ja legitimeerimine juba hõivatud aladel.

Keri üles