Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Vene Föderatsiooni (VF) relvajõud (RJ) teostasid möödunud öösel raketilööke Javorivi sõjaväebaasi pihta Lvivi lähistel. Põhiline tuletegevus toimus siiski jätkuvalt Ida-Ukrainas, kus peamine surve on Donetski suunal.

Hilisõhtul algas varasemalt Ukraina ja Venemaa vahel kokku lepitud Ukraina sõjaväelaste (teadaolevalt 264 isikut, sh 53 haavatut) evakueerimine Azovstali tehasest. Siiski ei viida neid Ukraina kontrollitavatele aladele, vaid okupeeritud aladele, mida kontrollivad Ukraina-vastased mässulised. Ukraina asekaitseminister Maljari sõnul on kokkulepe, et hilisemate läbirääkimiste järel teostatakse nende vahetus Vene sõdurite vastu, kes on Ukrainas sõjavangis. Kokkuleppe sõlmimisel osalesid ka ÜRO ja Rahvusvaheline Punane Rist. Ukraina ametiisikute sõnul täitsid linna ja tehasekompleksi kaitsjad oma ülesande, sidudes märkimisväärsed VF jõud ning raskendades tunduvalt VF vägede katseid vallutada kiirelt Zaporižžja.

Harkivi (ida suund):

Ukraina relvajõud on tõenäoliselt jõudnud Harkivi põhjasuunal VF piirini. VF üksused tõenäoliselt keskenduvad kaitsepositsioonide loomisele, et hoida ära Ukraina vägede jõudmine joonele, kus saavad mõjutada Belgorod-Kupjansk varustusteed ning Belgorodi piirkonnas asuvat taristut.  VF üksused on vaadeldaval perioodil mõjutanud Ukraina üksuseid peamiselt kaudtulega ning ei ole läbi viinud märkimisväärseid rünnakuid. VF relvajõud ei ole teinud märkimisväärseid edusamme Izjumi piirkonnas. Sealsed üksused tegelevad ümberformeerimistega ja ettevalmistustega uuteks pealetungideks tõenäoliselt Slovjanski suunal.

Donetski ja Luhanski suund:

VF relvajõud on jätkanud pealtungi operatsioonidega Donetski ja Luhanski oblastis, saavutades väiksemal määral edu. VF relvajõudude jätkasid kaudtule rünnakutega Rubižne-Severodonetski-Lõssõtšanski piirkonnas. VF relvajõudude eesmärk antud suunal on kindlustada oma positsioone Bilohorivka piirkonnas. VF RJ on sooritanud ebaõnnestunud pealetungitegevusi Lõmani, Bahmuti  ja Kurahhove piirkondades. Azovstali tehasele jätkusid päeval õhurünnakud ja pommitamine suurtükitulega.

Lõuna suund:

VF RJ jätkavad Zaporižžja oblastis oma positsioonide kindlustamist, aktiivseid lahingoperatsioone lõuna suunal ei toimunud. Ukraina relvajõud teatasid, et on tabanud VF relvajõudude moonaladusid Hersoni oblasti kesk- ja põhjaosas. Lisaks teatati, et Ukraina relvajõud on hävitanud VF varustusala Mõkolajivi obalstis. VF RJ viisid läbi õhurünnaku Odessa suunal, tõenäoliselt eesmärgiga hävitada täielikult juba varasemalt vigastatud sild Dnestri suudmealal.

Keri üles