Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Vene Föderatsiooni (VF) riigiduuma võttis vastu eelnõu, mis käsitleb sõjaväepensionäride pensionide indekseerimist 10% võrra 1.juunist – see näitab, et vähemalt näiliselt soovitakse panna rõhku sotsiaalsetele garantiidele, tõenäoliselt eesmärgiga suurendada värbamist. See suurendab veelgi formaalselt üsna muljetavaldavat tagatiste paketti relvajõudude koosseisule. Samas on järjest enam levimas kuuldused, et ettenähtud hüvede kättesaamine võib olla keeruline, eriti lahingutegevuses hukkunute peredele.

VF relvajõud (RJ) on taandunud Maosaarelt, peale UKR raketirünnakut. Väidetavalt on kasutatud ka 2S22 Bohdana 155mm haubitsaid Ussisaare mõjutamiseks. VF RJ on väidetavalt Ussisaarelt taganenud 1. juuni seisuga, kuigi VF kaitseministeerium väidab, et tegemist on hea tahte märgiga sooviga võimaldada Ukraina vilja vedu potentsiaalse näljahäda riikidesse.

Vene sotsiaalmeedias levib järjest rohkem viiteid raudteevõrgus toimunud sabotaažile. Sarnaselt sõja esimestel nädalatel Valgevenes toimunud raudteetaristu rikkumistele on mitmel juhul VF kaitseministeeriumi objektide lähistel lõhutud signalisatsioonisüsteeme või võetud ülesse rööpaid. Otsene kahju sellest on siiani teadaolevalt olnud siiski minimaalne. Samas levitatakse üleskutseid sellist tegevust laiendada.

Valgevene relvajõud  viisid läbi mobilisatsioonialase õppuse Gomeli oblastis  Mozõris. Tegemist oli eelkõige piirkondlike komissariaatide valmisoleku kontrollimisega koos väikese arvu reservväelaste kokku kutsumisega. Kaasatud isikkoosseisu arvu ja teadaolevalt läbi viidud tegevuste põhjal on tegemist tõenäoliselt RJ plaanilise väljaõppega, mis ei ole otseselt seotud sõjaga Ukrainas.

Harkiv (Ida suund)

Harkivi suunas on VF RJ viinud läbi lokaalseid rünnakuid linnast kirde suunal. Kaudtule- ja õhulööke on VF RJ läbi viinud kogu Harkivi piirkonna kontaktjoone ulatuses. Suuremad kaudtule- ja õhulöögid on viimaste päevade jooksul toimunud Prudyanka (Harkivist põhjas) ja Rubizhne (Harkivist kirdes) piirkondades. Manööverüksuste lahingud käivad Dementiivka piirkonnas (~20km Harkivist), kus kumbki poolt suuremat edu saavutanud pole. Ukraina kindralstaabi teatel on olnud ka väiksemaid kokkupõrkeid VF relvajõududega piirialadel Harkivist põhja ja loode suunal. 

VF RJ jätkasid viimaste ööpäevade jooksul katsetega edeneda Slovjanski suunas. VF RJ ebaõnnestunult ründasid Mazanivkat, mis looks võimaluse edeneda Slovjanskisse veereservuaaridest lääne poolt. Samuti on toimunud lahingud Bohorodychne ja Krasnopillya piirkondades, väidetavalt märkimisväärse eduta.     

Donetski ja Luhanski suund

Viimaste ööpäevade jooksul on VF RJ viinud läbi nii aktiivseid kaudtule kui ka maavägede rünnakuid Lõššõtšanski rafineerimistehase piirkonnas, tõenäoliselt eesmärgiga saada täielikult enda kontrolli alla mnt T-1302 ja piirata ümber Lõššõtšanski linn. Kui nädala esimesel poolel ei suutnud VF RJ antud piirkonnas suuremat edu saavutada, siis Ukraina kindralstaabi teatel suudavad VF RJ nüüd kontrollida tehase loode- ja kaguosasid. Tõenäoliselt on VF RJ eesmärk edeneda tehase kirdesuunale, et sealt liikuda edasi Lõššõtšanski linna suunas. Ukraina kaitsejõud jätkavad kaitsepositsioonide hoidmist Lõššõtšanski linnas, samal ajal proovivad VF RJ linna poole edeneda lõuna suunalt, et vältida Siversky-Donetsi jõe ületust.

Samuti jätkusid VF RJ rünnakud Bahmuti suunalt, kus Ukraina kindralstaabi teatel on VF RJ nii üksuste kui ka kasutusel olevate vahendite osas eelis. Vaatamata eelisele ei ole VF RJ olulisel määral suutnud edeneda, mida võib mõjutada nii lääneriikide saadetud relvaabi, kui ka maastik, mis jätkuvalt soosib Ukraina kaitsejõude antud piirkonnas. VF RJ on viimaste ööpäevade jooksul läbi viinud ka rünnakuid Solderi suunas (~15km kaugusel Bahmutist kirde suunas), tõenäoliselt eesmärgiga saada enda kontrolli alla järgmine Ukraina üksuste varustusliin (mnt T-0513), mis on Bahmuti – Siverski suunaline.    

Lõuna suund

Lõuna kontaktjoonel viisid VF RJ peamiselt läbi kaitsvaid operatsioone. Ukraina kaitsejõud on saavutanud väiksemal määral edu, saades näiteks enda kontrolli alla Potemkyne (Hersoni oblasti loodeosa). Nii Mõkolajivi, Dnipropetrovski kui ka Odessa oblastites on VF RJ viinud viimastel ööpäevadel läbi raketirünnakuid ja kaudtule- ning õhulööke tsiviiltaristu ja Ukraina kaitsejõudude pihta. Kuigi Velyka Novosilka piirkonnas on toimunud väiksemaid VF RJ rünnakuid, siis Žaporižžja oblastis üldisemalt oli VF RJ peamine fookus kaitsvate operatsioonide läbiviimine.

Keri üles