Jäta menüü vahele

Kaitseväe luurekeskuse ülevaade olukorrast Ukrainas

Käimasoleva nädala jooksul Venemaa Föderatsiooni relvajõudude poolt läbi viidud raketirünnakud (15. novembril) Ukraina kriitilise taristu ja tsiviilobjektide pihta, on olnud sõja algusest seni suurimad.

Raketirünnakud olid suunatud üle kogu Ukraina, millest valdav enamus suudeti Ukraina kaitsejõudude õhutõrje poolt alla lasta. Viimaste kuude jooksul on Ukraina kaitsejõudude õhutõrje efektiivsus tõusnud ~30%, mis näitab et lääneriikide toetus õhutõrjesüsteemide näol toimib – oktoobris said Ukrainlased IRIS-T süsteemid ja novembris NASAMS süsteemid. Tõenäoliselt on Venemaa Föderatsioon taibanud, et nad jätkuvalt ei suuda rindel otsustavat edu saavutada ja on seetõttu hakanud intensiivsemalt hävitama energia- ja tsiviiltaristut, et murda Ukraina rahva võitlustahet ja seeläbi sundida Zelenski administratsiooni läbirääkimistele.

Energiataristu hävitamine talvisel perioodil võib panna liikuma Ukraina sõjapõgenikud, mis samuti võib-olla üheks Putini eesmärgiks, et tekitada Ukraina liitlastele lisakohustusi. Poola piiriäärset Przewodówi küla tabanud rakett oli väga tõenäoliselt Ukraina relvajõudude S-300 õhutõrjesüsteemi rakett, mis sihtmärgi tabamise ebaõnnestumisel ei suutnud ennast detoneerida. Mõista tuleb, et vastutust selle eest kannab Venemaa Föderatsioon, mistõttu õhutõrjerakett üldse välja lasti.

novembriks olid Ukraina relvajõud tagasi vallutanud Hersoni oblastis Dnepri jõest läänekaldal olevad alad, sealhulgas Hersoni linna. Kuigi varasemalt väljaöeldud kuni 10 päevane Venemaa Föderatsiooni relvajõudude (VF RJ) väljatõmbamine alast viidi esmapilgul läbi kiiremini, siis väga tõenäoliselt toimus üksuste eemaldumine juba varasemalt, osaliselt tsiviilisikute evakueerumise varjus. VF relvajõudude Dnepri jõe läänekaldalt eemaldumise tagajärjena vabanevad nii Ukraina kaitsejõududel kui ka VF RJ üksused, mida saavad mõlemad kasutada peale reorganiseerimist uutel suundadel. VR RJ võivad kasutada Hersonist vabanevaid üksuseid nii Donetski oblastis rünnakute tugevdamiseks, okupeeritud alade kaitseks kui ka reserviks.

Peale VF RJ eemaldumist Dnepri jõe läänekaldalt ei ole rindelõikudes suuri muudatusi toimunud. VF RJ jätkavad kuni roodu suuruste üksustega rünnakuid Bahmuti, Avdiivka ja Vuhledari suundadel, saavutades väiksemal määral edu. Samal ajal on Ukraina kaitsejõud viinud läbi vasturünnakuid Luhanski oblastis Svatove – Kreminna joonel, saavutades samuti marginaalset edu. Tõenäoliselt on VF RJ eesmärgiks jätkuvalt vallutada Donetski oblast.

Kogu rinde ulatuses jätkub sügisene teede lagunemise ja muda hooaeg. Pinnasteedel ja väljaspool teid on võimalik liikuda maastikusuutlike sõidukitega ning linttehnikaga. Vihm ja pehme pinnas piiravad suuremahulise manöövri läbiviimist nii VF kui Ukraina relvajõududel. Põldudele tekkivad sügavad jäljed reedavad mõlema poole kaitsepositsioone, mida mõjutatakse suurtükitulega. Sõduri olukord ei ole kerge kaudtule all, külmas, kehva varustusega ning mõistes, et tegemist saab olema pikema sõjaga. Seetõttu on mõistetav, miks telkide asemel eelistatakse kasutada hooneid. See parandab varjatust ja kaitstust ning pakub mugavamaid olmetingimusi. Samas aga kaasnevad suuremad kahjud tsiviiltaristule.

NATOst ja Ukrainast tuleneva ohu ettekäändel 10.10.2022 ellu kutsutud Valgevene-VF regionaalne väegrupeering ei kujuta hetkeseisuga ohtu NATO ega Ukraina suunal. Nii Valgevene kui VF siirdud relvajõududel puuduvad vahendid ja võimekus rünnaku läbiviimiseks. VF kasutab Valgevene territooriumi ja instruktoreid eeskätt mobiliseeritute väljaõppeks Valgevene polügoonidel. On tõenäoline, et Lukašenka välja öeldud 9000 mobiliseeritud VF sõdurist on Valgevenesse siirdud vähem isikkoosseisu, mis aga ei tähenda, et lähitulevikus see arv mobiliseerituid Valgevenes õpet ei läbiks. Samuti on Valgevenesse saadetud VF lahingutehnika osakaal hetkeseisuga marginaalne ja seda tuuakse polügoonidele peamiselt väljaõppe tarbeks. Võrreldes 2022. aasta veebruaris Valgevenes paiknenud VF kontingenti praegusega, saab hinnata, et indikatsioonid lahingutegevuse ettevalmistamiseks Valgevenes puuduvad.

Keri üles