Jäta menüü vahele

Kaitsevägi sai Eesti suurima autohanke käigus kätte esimesed rendiautod

Esmaspäeval, 25. novembril andis riigihankekonkursi võitnud Balti Autoliisingu AS Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustele ja Balti Kaitsekolledžile üle esimesed kaitseväele renditud sõiduautod.

Tänavuaastase Eesti suurima autohankega said kaitsejõud enda käsutusse kaks Volkswagen Passatit, 98 Volkswagen Golfi, 50 kaubikut Volkswagen Caddy ja mikrobussi Renault Traffic ning 13 Renault väikebussi.

Kaitsevägi kuulutas käesoleva aasta mais välja riigihanke rohkem kui saja uue sõiduauto ja mikrobussi kasutusrendile võtmiseks, et vahetada välja praegune vananenud autopark ning mitte enam kulutada maastikumasinaid igapäevaste sõitudega.

Kaitsevägi kavatseb igapäevasõitudeks kasutusele jätta alla kümne margi sõiduautosid ja busse. Sellega saab kaitsevägi üle minna ühe kütuse kontseptsioonile, mida Eesti on lubanud ka NATO-le. Kaitseväe autopark läheb sellega üle diiselküttele.

Seni igapäevasõitudeks kasutusel olnud maastikuautod jäävad kasutusele lahingutehnikana, pruugitud sõiduautod ja mikrobussid müüb kaitsevägi oksjonil.

Kaitsejõudude Peastaabi logistikaosakonna ülema major Raivo Tamme sõnul säästab sõidukite rentimine raha ja lahingumasinate ressurssi. “Linnatänavatelt kaovad musta värvi numbrimärgiga Volkswagen ja Chevrolet maasturid, mida hakkame kasutama vaid maastikul liikumiseks,” ütles major Tamm. “Kaitsevägi keskendub rohkem põhitegevusele, sõjalisele riigikaitsele, ja ostab rahuaegseks tegevuseks hädavajaliku teenuse sisse. Väljakuulutatud tehinguga me ostame teenust, mitte autosid,” seletas major Tamm.

Renditehinguga annavad kaitsejõud ka autode hooldamise ära teenusepakkujale, tänu sellele saavad kaitseväe logistikud keskenduda lahingutehnika hooldusele.

Praegu on kaitseväes ja kaitseliidus kasutusel üle kolmesaja sõiduauto, nende hulgas on rohkem kui sada erinevat mudelit. Autode keskmine läbisõit ulatub üle 200 tuhande kilomeetri ning keskmine vanus on kümne aastani.

Keri üles