Täna lõppes küberväejuhatuse staabi- ja tagalakompanii autojuhi erialakursus ning väejuhatus saab juurde 22 uut autojuhti, kes on valmis täitma ülesandeid rahu-, kriisi- ja sõjaajal.
„Paar päeva tagasi lõppes meil välilaager, kus õppisime sõiduki päästet ja maskeerimist, maastikusõitu, orienteerumist ning palju muud. Laagri lõpetas kontrollharjutus ehk autojuhtide lõpurännak,“ ütles küberväejuhatuse staabi- ja tagalakompanii ülema ülesannetes leitnant Tanel Ladva.
Ligi kolm kuud kestnud kursuse jooksul omandasid sõdurid autojuhtimise erinevaid kategooriaid, läbisid kasutatava tehnika tüübikoolitusi ning said sõjaväelise autojuhi kutse. Viimase lihvi said autojuhid erialakursuse eile lõppenud välilaagris Paunküla väljaõppekeskuses, kus sõdurid õppisid tundma ja lahendama eriolukordi.
„Seekord tegime kahepäevase kontrollharjutuse, kus võrreldes eelmiste kordadega oli rohkem kontrollpunkte. Juurde tõime näiteks liiklusõnnetusse sattumise korral esmaabi andmise ning lumekettide paigaldamise,“ ütles leitnant Ladva. „Kahepäevane lõpuharjutus annab sõdurile võimaluse rohkem harjutada autojuhi rutiini: paiknemisalale jõudes sõiduki maskeerimine ning maastikul magamine, hommikul maskeerimise kokku pakkimine ning auto sõidueelne kontroll.“
Kümme päeva kestnud välilaagris tegelesid sõdurid kursusel õpitud teemadega, mida linnakus harjutada ei saa. Muu hulgas tuli kursuslastel harjutada erisuguse maastiku ja valguse tingimustes sõitmist kõikide kompanii sõidukitega. Samuti tuli sõidukeid maskeerida ja neile tehnilist abi anda – maastikule kinni jäänud sõidukeid välja tõmmata, maastikul olles pisivigu kõrvaldada ja tõmmates käivitada. Lisaks oli vaja edukalt läbida situatsiooniharjutusi, kus kõigepealt tuli sõidukil tekkinud viga leida ning seejärel see kohapeal parandada. Laager lõppes motoriseeritud kontrollharjutusega, kus tuli kõik erialaoskused kombinatsioonis proovile panna.
Autojuhi erialakursusele valitakse 11 kuud teenivaid ajateenijaid, kes on omandanud enne ajateenistust mõne mootorsõiduki juhtimisõiguse, tavaliselt B-kategooria juhiloa. Kursusel omandatakse autokooli toetusel kaitseväeliste ülesannete täitmiseks vajalik mootorsõidukijuhi juhtimisõigus, mis on reeglina C- või CE-, harvematel juhtudel D- või A-kategooria. Peale selle omandatakse autojuhi erialakursuse käigus kaitseväe sõiduki kasutamise ja esmase hooldamise oskused ning sageli ka sõjaaja allüksuse põhised esmased erialateadmised ning -oskused.