Jäta menüü vahele

Kalevi jalaväepataljon tähistas 105. aasta möödumist Skangali lahingust

Kalevi jalaväepataljon tähistas reedel, 21. juunil Lätis 105. aasta möödumist Skangali lahingust.

„Skangali lahing oli märgiline, sest võideldi nn. põlisvaenlase vastu, kes oli Eestit pikalt valitsenud. Seetõttu oli kalevlaste vaim tugev ja võitluseks valmis. Peame täna meeles oma kadunud kangelastest esiisasid ja seda kohas, kus lahing käis. Lahing oli kalevlaste jaoks verine, kuid meeste võitlustahe oma riigi eest sõdida oli suur ja vastase kaotused olid veel suuremad – see peaks ka meile edasi kanduma,“ ütles reedesel mälestustseremoonial Skangali mõisa kõrval asuva mälestuskivi juures Kalevi jalaväepataljoni pataljoniülem kolonelleitnant Argo Sibul.

Vabadussõjas osalenud Kalevlaste Maleva sõja ühte olulisemasse lahingupaika liiguti neljapäeval, millal kalevlased läbisid üksuse lahinguteed, tehes olulisemates sündmuskohtades tagasivaateid minevikku. Mõniste lahingupaiga, Lode jaama, Lissiti talu, Berse kõrtsi ja Skangali mõisa juures olid ette valmistatud ettekanded seal toimunud Vabadussõja aegsete sündmuste kohta. Pataljoniülem tähistas 105. lipulahingu aastapäeva, sõites jalgrattaga pataljoni tänasest asukohast Jõhvist Skangalisse.

„Pataljoni esimene ülem Leopold Tõnson (1878-1935) oli suur spordimees, kes korraldas süstamatkasid Tallinnast Helsingisse ja Riiga ning tänane pataljoniülem peab sporditraditsioone au sees hoidma. Kuna Jalgrattasõitjate Seltsist Kalev sai alguse Eesti Spordiselts Kalev ja sealt omakorda Kalevi jalaväepataljon, siis tekkis mõte, et miks mitte tähistada lipulahingut, sõites pataljoni praegusest asukohast Skangalisse,“ lisas kolonelleitnant Sibul, kellel võttis 296. kilomeetri jalgrattaga läbimine aega alla üheksa tunni.

22.06.1919 Lätis Skangalis toimunud lahing oli kalevlaste jaoks üks Vabadussõja verisemaid, kuid tähtsuse poolest olulisemaid. Tänu võidule hoiti ära Landeswehri võimalus tungida Kuperjanovi partisanide ja soomusrongide selja taha ning kindlustada rindele tähtsat strateegilist punkti. Võiduka teo tunnustamiseks ja mäletamiseks on lahingu nimi kantud Kalevi jalaväepataljoni lipule.

Diviisi 1. jalaväebrigaadi Kalevi jalaväepataljoni ülesanne on välja õpetada lahinguvõimelisi mehhaniseeritud reserv manööver- ja toetusüksusi.

GALERII

Keri üles