Möödunud nädalal toetasid 1. jalaväebrigaadi pioneeripataljoni demineerimiskeskuse kaitseväelased relvavendi lahinguteeninduspataljonist tutvustades ja õpetades neile väikeüksuse taktikalisi tegevusi ja oskusi, mis tagavad edu lähilahingutes ning hoonestatud alal tegutsedes.
„Sõda Ukrainas näitab, et logistikaüksused on vastase sihtmärkide nimekirjas üsna kõrgel kohal. Lahinguteeninduspataljoni spetsiifika tõttu peame me väga hästi tundma hoonestatud alal ja lähilahingutes tegutsemise põhimõtteid – liikumine, ala hõivamine, puhastamine ja kontrolli all hoidmine –, ja oskama neid väikeüksustena ka ellu viia,“ ütles lahinguteeninduspataljoni ülem kolonelleitnant Riho Juurik.
„Kutsusime enda kaitseväelasi koolitama pioneeripataljoni demineerijaid, sest nemadki tegutsevad sarnastes olukordades väikeüksustena ning neil on olemas nii kogemused, ekspertiis kui ka tahe oma oskused teistele võimalikult hästi edasi anda. Mittelineaarses sõjapidamise keskkonnas on iga mees ja naine, kes kannab kaitseväe vormi, asugu ta eesrindel, staabis või tagala-alal, eelkõige sõdur ja seega valmis igal hetkel vastast hävitama,“ lisas kolonelleitnant Juurik.
Väikeüksuse taktikaliste tegevuste treeningut CQB(close-quarter battle) korraldas lahinguteeninduspataljoni kaitseväelastele kaitseväe demineerimiskeskus, mille meeskonnad töötavad lahinguväljal toetades teiste erinevate üksuste liikuvust ja selle tõttu peavad nad kohanduma erinevate taktikatega ka hoonestatud alal ja siseruumides.
„Meie väljaõpe ja igapäevane teenistus treenivad meid situatsioonideks, kus peame iseseisvalt väikeüksusena vastasega tegelema,“ ütles kaitseväe demineerimiskeskuse ülem ja CQB treeningu läbiviija vanemveebel Andres Pajur lisades, et CQB väljaõpe toetab ka kaevikute puhastamise põhimõtteid, mis on kindlasti vajalik õpiväljund tuginedes Ukraina õppetundidele.
„CQB formaat on keeruline, nüansirohke ning nõuab kiiret, otsustavat ja kindlat tegutsemist. Treening vajab palju kordusi, et tekiks õige meeskonna tunnetus. See kõik tuleb ainult treenimise käigus ning on väga tihedalt seotud lihasmäluga ning mul oli hea meel näha, kuidas kursusel osalenud kaitseväelaste enesekindlus ja tegutsemisjulgus kasvasid iga sooritusega,“ lisas vanemveebel Pajur.
CQB (close-quarter battle) on linnalahingu taktika vorm, mis toimub piiratud nähtavuse ja liikumisvabadusega hoonestatud aladel, eelkõige siseruumides, kus puudub manööverdamisruum. Erinevalt traditsioonilisest hoonestatud alal toimuvatest lahingutest, millesse on kaasatud reeglina suuremad üksused ja erinev tuletoetus, keskendub CQB vahetutele ohtudele reageerimisele lühiajaliste ja kõrge intensiivsusega konfliktide korral, mis toimuvad üldjuhul mitte rohkem kui 50-100 meetri raadiuses. CQB taktikat kasutavad näiteks Scoutspataljon, politsei- ja piirivalveamet ning mitmed eriüksused.