Jäta menüü vahele

Lõppes side- ja infotehnoloogilisi lahendusi arendav rahvusvaheline õppus CWIX

Täna lõppes Poolas NATO alliansiülene info- ja kommunikatsioonitehnoloogia koostegevusharjutus CWIX 2022, kus uuriti, katsetati ning testiti NATO liikmes- ja partnerriikide side- ning infotehnoloogilisi lahendusi ja nende koostöövõimet.

Eestist osalesid õppusel küberväejuhatuse tegevteenistujad ja ajateenijad ning mereväe, NATO küberkaitsekoostöö keskuse ja sihtasutuse CR14 spetsialistid.

„Tänavu osalesime kolmes töögrupis, lisaks tutvus mereväe esindaja Soome mereväe juhtimissüsteemiga Sealion. Toetasime FMN (Federated Mission Network) töögruppi oma esindajaga ning püstitasime kübervaldkonna töögrupile vajaliku töökeskkonna, samuti testisime kaitseväe juhtimissüsteemi KOLT ühilduvust liitlaste süsteemidega,“ ütles õppusel rahvusliku juhi ülesandeid täitnud kapten Peeter-Alvin Hallika küberväejuhatusest. „Erinevalt kahest eelnevast aastast toimus õppus täies mahus, kuigi olid mõned COVIDi piirangud. Õppusel CWIX on oluline roll Eesti kaitseväe side- ja juhtimissüsteemide koostöövõime tagamisel liitlastega.“

Kaks nädalat kestnud harjutus CWIX (Coalition Warrior Interoperability eXploration, eXperimentation, eXamination, eXercise) toimus samaaegselt üle maailma, kuid juhtelement ja peamine tegevuspaik asusid ühendvägede väljaõppekeskuses Bydgoszczis, Poolas. Tänavu osales õppusel enam kui 1500 spetsialisti 35 riigist.

Õppus keskendub tark- ja riistvara testidele, mille käigus katsetatakse ning arendatakse rahvuslike ja alliansiüleste side- ja infosüsteemide ühilduvust.

CWIX on suurim omataoline õppus NATOs, mille laiendatud eesmärk on alliansi sidevõrkude ja infosüsteemide ühenduvuse tagamine võimalikeks operatsioonideks alates esimesest päevast.

Keri üles