Jäta menüü vahele

Mali mässutõrjeoperatsioonil Barkhane alustas teenistust järgmine Eesti jalaväeüksus

Eile saabus Gao sõjaväebaasi uus Eesti jalaväerühm ESTPLA-36, mis vahetas välja seni Malis teeninud jalaväerühma ning rahvusliku toetuselemendi koosseisu.

„Olen kindel, et läbitud intensiivse väljaõppe, professionaalse käitumise ning tugeva meeskonnaga pühendunult ühise eesmärgi nimel tegutsedes saate suurepäraselt hakkama. Tundke uhkust ja au Eestit esindades, see on suur vastutus,“ ütles tervituseks Eesti kontingendi vanem major Allar Eesmaa.

Teenistust alustanud üksuse osaline koosseis koos toetuselemendiga jõudis Gao sõjaväebaasi juba nädalapäevad varem ning nii jõuti kõik vajalikud toimingud ja tegevused põhiüksuse saabumiseks aegsasti ette valmistada. See võimaldab ESTPLA-36 teenistuse sisseelamisperioodi muuta kiiremaks ning efektiivsemaks. Töörütmi juurutamisega tegeletakse aktiivselt juba ülesandeid täites.

ESTPLA-36 rühmaülem leitnant Tõnis Tael nentis, et üksuse ettevalmistus on olnud põhjalik ning üksus on teenistuseks valmis. Samuti kõik, mis on rühmale olnud vaja öelda, on väljaõppes edasi öeldud ning nüüd on aeg tegutsema asuda.

Viirusepuhangust tingituna oli teenistust alustanud üksuse elukorraldus samuti osaliselt ümberkorraldatud. Nii tuli ka ESTPLA-36 kooseisul olla enne siirmist kaks nädalat väeosapõhises karantiinis Eestis, kuid see pigem kasvatas ja valmistas mehi teenistuseks paremini ette.

„Eriolukorrast tulenevad erinevused mehi ei murra ning pigem oli karantiinis veedetud aeg hea võimalus meestel end mõtestatud tegevuste läbi missiooni lainele viia,“ ütles leitnant Tael.

Malisse teenistusse saabunud üksuse põhiosa moodustab jalaväerühm ESTPLA-36. Lisaks põhituumikule kuulub kontingendi koosseisu erialaspetsialistidest koosnev toetusüksus ning teabeohvitser. Koostööd liitlastüksustega ja Eesti kontingendi tegevust toetab ja koordineerib kontingendi vanem.

Jalaväerühma põhiülesanneteks on Barkhane baasi väravate ja vaatluspostide mehitamine, kiirreageerimisüksuse ülesannete täitmine ning patrullide läbi viimine Gao linnas ja selle lähiümbruses. Teenistust alustanud üksuse rotatsioon Gaos kestab augusti lõpuni ning siis antakse vastutus üle juba järgnevale Eesti kontingendile.

Prantsusmaa mässutõrjeoperatsioon Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ja anda seeläbi panus Euroopa-suunalise ebaseadusliku immigratsiooni ja inimkaubanduse tõkestamiseks. Lisaks Eestile toetab operatsiooni Suurbritannia transpordihelikopteritega ja Hispaania õhuväekomponendiga.

Keri üles