Jäta menüü vahele

Malis teeninud Eesti jalaväeüksus jõudis tagasi koju

Ligi viis kuud Aafrikas Malis välisoperatsioonil teeninud jalaväerühm Estpla-34 ja rahvusliku toetuselemendi liikmed jõudsid täna hommikul tagasi koju.

„Eesti sõdurid täitsid ülesandeid koostöös liitlastega pühendunult, igaühe tahe panustada ja tegutseda professionaalselt oli kiiduväärt. Jätkaku nad Eestis enda arendamist samasuguse sisemise põlemisega,“ ütles Eesti kontingendi vanem major Allar Eesmaa.

Estpla-34 teenistus Malis mässutõrjeoperatsioonil Barkhane algas eelmise aasta novembris. Selle aja jooksul osalesid Eesti kontingendi kaitseväelased kokku 26 patrullis, mehitasid 36 korral baasi valveposte, olid 47 korral kiirreageerimisüksuses ja viisid läbi 4 julgestusülesannet. Koostöös prantsuse tsiviil-militaar koostöö üksustega toimetas rühm missiooni jooksul Viimsi gümnaasiumi poolt saadetud koolitarbed ja mänguasjad Wayehena algkoolile Gaos.

Samuti kasutas Estpla-34 kümnel korral Milrem Roboticsi mehitamata maismaasõidukit THeMis logistilisel eesmärgil rühmasiseselt patrullis vee, toidu või erinevate varustuselementide veoks.

Malis teenis ka eestlastest koosnev rahvuslik toetuselement, kelle ülesandeks oli missiooni teenindustoetuse tagamine, et rühm saaks keskenduda taktikalistele ülesannetele. Eesti kontingendi juurde oli määratud ka teabeohvitser, kes hoidis Eesti avalikkust kursis eestlaste teenistusega Malis.     

Prantsusmaa juhitud operatsioon Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ja selle eesmärk on piirkonnas stabiilsuse loomine ning Euroopat puudutavate probleemide, näiteks terrorismivastane võitlus ja ebaseadusliku immigratsiooni ohjamine. Lisaks Eestile toetab operatsiooni Suurbritannia transpordihelikopteritega ja Taani õhuväekomponendiga.

Keri üles