Jäta menüü vahele

Malis teeniv Eesti jalaväerühm viis koostöös prantslastega läbi ühisoperatsiooni

Sel nädalal osales Malis teeniv Eesti jalaväerühm pea ööpäevasel ühisoperatsioonil koos Prantsuse Jaune kompaniiga, mille raames käidi Gao linnast pea 60 kilomeeri kaugusel lõunas Nigeri jõe lääne- ja idakaldal.

„Ühisoperatsiooni eesmärgiks oli suures pildis võimalike grupeeringute ja nende juhtide tabamine ning vajalike luureandmete kogumine, kus nii meil kui prantslastel oli oma kandev roll operatsiooni õnnestumiseks,“ ütles Eesti jalaväerühma BKN-10 Estpla rühmaülem nooremleitnant Taavi Tammaru.

„Hea oli käia ja teha koostööd prantsuse kompaniiga. Kindlasti oli see vajalik kogemus kõigile rühma liikmetele, sest 130 kilomeetri vältel muutus maastik drastiliselt – kõrb, laava kividega platoo, mägised alad ja märgala. Ehk 24 tunni jooksul nägime ära kõikvõimalikud variatsioonid, mida Mali suudab meile pakkuda,“ lisas nooremleitnant Tammaru.

„Meie vaatenurgast võin öelda, et ühisoperatsioon sujus üsna hästi – saime sõita öisel ajal ja väga erinevates piirkondades, saavutada kontrolli suure ala üle võrdlemisi lühikese aja jooksul ning koguda sealjuures palju head ja vajalikku informatsiooni,“ ütles Prantsuse kompanii Jaune ülem kapten Antoine.

„Minu jaoks oli see esimene kord eestlastega nii tihedalt koos töötada ja kõik toimis hästi. Isegi, kui asusime kahes väga erinevas piirkonnas ja meid oli eraldamas jõgi, saime koordineerida ja teha edukalt seda, mida me sinna tegema läksime,“ lisas kapten Antoine andes lootust ka edasiste ühisoperatsioonide toimumiseks.

Mali teeniva Eesti üksuse põhiosa koosneb jalaväerühmast BKN-10 Estpla, mis on moodustatud Scoutspataljoni baasil ning mille põhiülesanneteks on Barkhane baasi väravate ja vaatluspostide mehitamine, kiirreageerimisüksuse ülesannete täitmine ning patrullimine Gao linnas ja selle lähiümbruses. Lisaks kuulub kontingendi koosseisu erialaspetsialistidest koosnev toetusüksus.

Eesti üksus paikneb Prantsusmaa baasis Nigeri jõe kaldal Gao linnas, kus eestlased elavad ja teenivad koos Prantsusmaa kaitseväelastega. Septembris teenistust alustanud üksuse rotatsioon Gaos kestab detsembri lõpuni, mil antakse vastutus üle järgmisele Eesti kontingendile.

Prantsusmaa juhitud operatsiooni Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust relvastatud terroristlike rühmituste vastu. Operatsioon Barkhane algas 1. augustil 2014. aastal.

Fotod

Keri üles