Jäta menüü vahele

Mereväelased tähistasid väeliigi 105. aastapäeva

Teisipäeval, 21. novembril tähistasid mereväelased väeliigi 105. aastapäeva piduliku rivistusega Miinisadama linnakus.

“Olen aastaid tagasi siin samas kõnelnud ja öelnud, et kui saame ühe või teise asja valmis, siis tulevad veidi rahulikumad ajad. Täna tean, et olin naiivne ja neid aegu ei tule. Riigikaitse ei saa kunagi valmis, merevägi ei saa kunagi valmis. Meie ainuke lahendus selles lõputus karusellis ellu jääda on tehes targemaid otsuseid, olles ise paremad ja aidates üksteist,” ütles mereväe ülem kommodoor Jüri Saska aastapäeva kõnes.

Mereväe suurimad väljakutsed sel aastal on olnud Politsei- ja Piirivalveameti laevastiku ühendamine, ligikaudu neli korda suurema hulga ajateenijate vastuvõtmine ning laevatõrje raketisüsteemide saabumiseks ettevalmistuste tegemine.

Mereväe aastapäeva tähistamine algas admiral Pitka mälestusmärgi tseremooniaga kesklinnas ning jätkus Põhja-Tallinnas Miinisadama linnakus, kuhu rivistusid kõik teenistuses olevad mereväelased. Rivistusel tunnustati kõige eeskujulikumaid mereväe töötajaid ja tegevväelasi teenetemärkidega. Lisaks on Eesti mereväe laevad täna lipuehtes ehk heisatud on signaalkoodi lipud vöörist üle mastitoppide ahtrisse.

Eesti merejõudude loomise päevaks loetakse 1918. aasta 21. novembrit, mil sõjaministri käskkirjaga nimetati ametisse Sõjaväe Staabi mereväe valitsuse ülem 2. järgu kapten Rudolf Schiller. Mereväe taasloomise esimeseks tähiseks peetakse 1993. aasta 1. juulit, mil kaitsejõudude peastaabis moodustati väeliiki taastama hakkav mereosakond. Esimene sõjajärgne mereväe ülem mereväekapten Roland Leit nimetati ametikohale 10. jaanuaril 1994. aastal.

Merevägi, üks Eesti kaitseväe kolmest väeliigist, kaitseb riiki merelt lähtuvate ohtude eest. Selleks on mereväel kolm peamist sõjalist võimet: mereolukorrateadlikkuse loomine, miinisõda ja pealveetõrje. Kuna meri on rahvusvaheline keskkond, täidab Eesti merevägi oma põhiülesannet koostöös liitlastega. Lisaks valvab merevägi Eesti merepiiri, osaleb otsingu- ja päästetöödel ning vastutab merereostuse avastamise ja likvideerimise eest Eesti merealal ning tegeleb miinitõrjega.

FOTOD

Keri üles