Õppusel Kevadtorm 2024 harjutavad Eesti mereväe rannikukaitse divisjon ja Poola raketiüksus ühiselt simuleeritud tuleülesannete täitmist mereliste sihtmärkide pihta.
„Oleme aastaid poolakatega koostööd teinud ja ka nende pealt palju õppinud, kuid meie enda relvastusse laevatõrje rakettide saabumisega on see koostöö oluliselt süvenenud. Nüüd saame sihtmärgi tuvastamisest kuni rakettide väljalaskmiseni kõik protseduurid ühiselt läbi harjutada,“ ütles mereväe ülema asetäitja mereväekapten Johan-Elias Seljamaa.
Õppuse käigus tuvastatakse kõigepealt erinevate seirevahenditega sihtmärgid merel, informatsioon kogutakse mereväe mereoperatsioonide keskusesse Tallinnas ja sealt delegeeritakse käsud üksustele maastikul.
Eesti mereväe rannikukaitse divisjon paikneb Lääne-Eestis ja Poola raketiüksus Saaremaal, et pealveetõrje võimetega katta ära olulisemad Eesti merealad. See on omakorda andnud mereväele võimaluse läbi harjutada ka kogu logistiline ahel alates liitlasüksuse siirmisest Eestisse kuni varude täiendamiseni maastikul.
„Me jõudsime üleeile maastikule, kuid nüüd oleme täielikus valmisolekus mereoperatsioonide keskuselt saadud koordinaatide põhjal tuleülesandeid täitma. Sellise koostöö aluseks on olnud eelkõige hea suhtlus Eesti kolleegidega ja sellepärast ootame me igal aastal jälle Kevadtormile naasmist,“ ütles Poola raketipatarei ülem nooremleitnant Jakub Pagórski
Eesti mereväe lahinguteeninduse divisjoni varustussektsiooni ülema hinnangul on nende üksus täies ulatuses valmis saabunud Poola rannikukaitse liitlasüksusi logistiliselt toetama.
„Oleme poolakatega esimesed kitsad kohad edukalt lahendatud. Kütus on tangitud, toit ja vesi on jagatud. Üksus hakkas oma lahinguülesandeid täitma,“ ütles mereväe lahinguteeninduse divisjoni varustussektsiooni ülem leitnant Olari Albert.
Lisaks lahinguteeninduse divisjonile ja rannikukaitse divisjonile osaleb merevägi tänavu Kevadtormil laevadest miiniveeskaja EML Wambola, miinijahtija EML Admiral Cowani, patrull-laevade EML Kindral Kurvitsa ja EML Rajuga.
Mereväe üksused harjutavad Kevadtormi raames merealade mineerimist, laevade ja maapealsete üksuste väekaitset, mereseiret ning pealveetõrje protseduure.
Kevadtorm on kaitseväe aasta suurim õppus, mida juhib Eesti diviis. Õppuse käigus harjutatakse nii sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui liitlasriikide sõdurid.