Jäta menüü vahele

Miinijahtija EML Ugandi jõudis rahvusvaheliselt sõjaliselt operatsioonilt tagasi koju

Eile, 11. juulil, saabus tagasi kodusadamasse miinijahtija EML Ugandi, mis teenis viimased pool aastat rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil NATO 1. alalise miinitõrjegrupi koosseisus.

„Kuus kuud on pikk aeg, oli kergemaid ja raskemaid hetki nii meil pardal, kui kodus ootajatel. Samas – oma meeskonnas ei kahelnud ma hetkegi – suurem mure oli, et laev tehniliselt vastu peaks. Nüüd, pea 16000 meremiili hiljem oleme tagasi kodus ja saame tehtu üle uhkust tunda,“ ütles EML Ugandi komandör kaptenmajor Janno Lauri.

EML Ugandi teenis NATO 1. alalise miinitõrjegrupi koosseisus NATO kollektiivse enesekaitse operatsioonil Brilliant Shield perioodil 10. jaanuarist kuni 5. juulini. Sealhulgas osales ka Norra vetes õppustel Nordic Response 2024 ja Joint Warrior 24 ning Eesti vetes miinitõrjeoperatsioonil Open Spirit 24. Väiksemate operatsioonide raames otsis ajaloolisi lõhkekehi Prantsusmaa, Saksamaa ja Norra vetes ning samuti tegi kriitilise veealuse taristu kontrolli Ühendkuningriikide ja Taani vetes. Kokku tuvastati laevaga üle 260 veealuse objekti ja üheksa ajaloolist lõhkekeha, millest seitse ka kahjutuks tehti.

„See operatsioon tähendab mereväele liitlastega ühtsuse demonstreerimist ja panustamist kollektiivkaitsesse. Laeva meeskond omandas teadmisi, oskusi ja suhteid, mis kahtlemata Eesti kaitset tugevdab,“ ütles mereväe ülema asetäitja mereväekapten Johan-Elias Seljamaa.

Eesti lipp lehvis EML Ugandi pardal üheksa riigi 20 erinevas linnas, Narva lahest Fäärideni ja Põhja-Prantsusmaast Nordkappini

Gruppi juhtis Saksa mereväe ohvitser ja staap, mille töösse panustasid erinevatel perioodidel ka Belgia, Poola ja Eesti mereväe ohvitserid.

Lisaks EML Ugandile osales sel ajavahemikul operatsioonil veel Saksamaa staabi- ja toetuslaev FGS Donau, Belgia miinijahtija BNS Crocus, Hollandi miinijahtija HNLMS Zierikzee, Norra miinijahtija HNoMS Maloy, Soome miinijahtija FNS Vähterpää ning Prantsuse miinijahtijad FS Andromede, FS Laigle ja FS Cephee. Terve poole aastase perioodi tegid kaasa ainult FGS Donau ning EML Ugandi.

Eesti on NATO 1. alalisse miinitõrjegruppi panustanud alates 2005. aastast nii staabilaevade kui miinijahtijatega. Eelmisel aastal ühines NATO miinitõrjegrupiga mereväe miinijahtija EML Sakala ning teist korda mehitasid eestlased ka grupi staabi ja ülema ametikohti.

Ühena neljast NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevast laevade grupist on NATO 1. alaline miinitõrjegrupp (SNMCMG1) valmidusüksus, mis pakub miinitõrjealast kompetentsi ja mille ülesandeks on olla esmaste kiirreageerijate hulgas. Grupp koosneb peamiselt liitlasriikide miinitõrjevõimekusega laevadest ning osaleb erinevate riikide harjutustel ja suurõppustel.

GALERII

Keri üles