Jäta menüü vahele

NATO miinitõrjegrupp leidis Eesti merealadelt kakskümmend lõhkekeha

NATO 1. alaline miinitõrjegrupp on koos Eesti mereväe laevadega kümne päeva jooksul uurinud üle 81 ruutkilomeetri Eesti mereala, mille käigus leiti kakskümmend maailmasõdade aegset lõhkekeha.

„Eesti ajaloolise lõhkekehade kõrvaldamise operatsioon on tehtud ohutult ja suurepäraste tulemustega. Selle põhjuseks on hea esialgne ettevalmistus, mis viis sujuva tööprotsessi ja tõhusa suhtlemise ja koordineerimiseni Eesti mereväega,“ ütles miinitõrjegrupi ülem kaptenleitnant Audrius Venckunas ning lisas, et operatsioon on suurepärane näide NATO reageerimisväe merekomponendi koostegutsemisvõimest.

NATO 1. alaline miinitõrjegrupp on alates 20. oktoobrist Eestis kontrollinud üle 81 ruutkilomeetri merepõhja, mis on võrdne 13 000 jalgpalliväljaku suuruse alaga. Senise töö käigus on kaardistatud ning identifitseeritud 20 meres olevat lõhkekeha sarnast objekti. Leiti 17 meremiini, kaks torpeedot ja üks süvaveelaeng, lisaks leiti ka merepõhjast laeva vrakk.

NATO 1. alaline miinitõrjegrupp saabus Tallinnasse 16. oktoobril. Eesti merevägi korraldas ühisharjutuse EST HOD, mille raames toimusid laevade koostööharjutused ning ajalooliste lõhkekehade kahjutuks tegemise operatsioon. NATO üksusesse kuuluvad staabi- ja toetuslaev LNS Jotvingis, miinijahtijad EML Admiral Cowan, LVNS Imanta, FGS Sulzbach Rosenberg, HNOMS Maloy, BNS Crocus ja  HNLMS Schiedam. Eesti poolt toetas operatsiooni staabi-ja toetuslaev EML Wambola ja miinijahtijad EML Sakala ning EML Ugandi.

NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevad sõjalaevade grupid osalevad erinevatel liitlas- ja partnerriikide poolt korraldatavatel õppustel, harjutustel ja operatsioonidel. NATO 1. alaline miinitõrjegrupp on miinitõrjealase kompetentsiga valmidusüksus, keda allianss võib lühikese etteteatamisajaga erinevatesse maailma paikadesse ülesannetele saata.

Eesti merevägi on osalenud NATO miinitõrjegrupi töös üle kümne aasta. NATO 1. alalist miinitõrjegruppi juhtis alates 2016. aasta juunist kuni 2017. aasta juunini Eesti mereväeohvitser. 2017. aasta esimesel poolaastal olid ka NATO üksuse juhtstaabi liikmed Eesti mereväelased.

Keri üles