Jäta menüü vahele

NATO valvsusmeede Neptune Strike tõi Eesti õhuruumi nelja riigi hävitajad

Neljapäeval, 9. novembril harjutasid Eesti õhuruumis Ühendkuningriigi, Soome, Rootsi, ja Hispaania hävituslennukid reageerimist ootamatule ohule, mis nõuab kõigi piirkonnas viibivate vahendite kiiret tegutsemist.

Kaitseväe peastaabi ülema asetäitja operatsioonide alal kolonel Mart Vendla rõhutas, et Neptune Strike demonstreerib esimest korda, kuidas Eestit kaitsevad üksused on võimelised kiiresti ja tõhusalt projitseerima jõudu tuhandete kilomeetrite kaugusele. „Meie liitlased näitasid, et Eestit kaitsevad väga tõhusalt ja kiirelt ka need üksused, mis hetkel siin ei paikne, kuid suudavad kiirelt ja lühikese etteteatamisega reageerida, kasutades selleks kõiki piirkondlikke mere-, maa- ja õhujõude,” ütles kolonel Vendla.

Operatsiooni käigus asusid simuleeritud ohte Eestis tõrjuma üksused, mis asuvad NATO Euroopa vägede kõrgema ülemjuhataja (SACEURi) alluvuses merevägede löögigrupi (STRIKEFORNATO) ja Brunssumi regionaalse ühendväejuhatuse vastutusalas meist mitme tuhande kilomeetri kaugusel.

Ühisoperatsioonis osalesid regioonis paiknevad õhu- ja mereväe üksused, sh Hispaania hävituslennukid, mis valvavad Eesti õhuruumi, samuti Soome ja NATO partnerriigi Rootsi hävitajad ning Põhjamerelt lennukikandjalt HMS Queen Elizabeth operatsioonile reageerinud Ühendkuningriigi F-35 hävitajad. Eesti õhu- ja mereväe operatsioonikeskused toetasid liitlaste tegevust, tagades olukorrateadlikkuse ja juhtides taktikalisi üksusi. Maapealsete üksustena toetasid operatsiooni ka Eesti erioperatsioonide väejuhatus ja Ühendkuningriigi õhutulejuhid.

Sel aastal kolmandat korda toimuv Neptune Strike 23-3 kestab 30. oktoobrist kuni 10. novembrini ning tegevustest võtavad osa 20 liitlasriiki ja NATO partnerriik Rootsi.

Neptune Strike on osa NATO valvsusmeetmetest, keskendudes liitlasvägede koostöövõime suurendamisele, eriti mere- ja dessantoperatsioonide alal. Ühistegevus parandab NATO planeerimismeeskondade võimet koordineerida ja juhtida mitmesuguseid mereväeüksusi ja -operatsioone. Muu hulgas harjutatakse tegevusi erinevate ohustsenaariumite korral. Tegevusi viiakse läbi üle Euroopa hõlmates Vahemerd, Põhjamerd ja Läänemerd.

FOTOD

Keri üles