Jäta menüü vahele

Poola õhuväelased võtavad üle Eesti õhuruumi turvamise

Reedel, 1. detsembril toimus Ämari lennubaasis pidulik õhuturbe missiooni vahetustseremoonia, kus Balti riikide õhuruumi valvanud Hispaania õhuväelased andsid valvekorra üle Poola õhuväelastele, kes hakkavad õhuturvet tagama hävitajatega F-16.

„NATO õhuturbemissioon on alliansi idatiival NATO nähtava kohaloleku ja heidutuse lahutamatu osa. Teie teenistus ja kohalolek siin on kinnitus Põhja-Atlandi alliansi liikmete ühistest väärtustest ja jagatud julgeolekuruumist. Tänan igaühte teist pühendumuse ja professionaalsuse eest meie õhuruumi turvalisuse hoidmisel ja vabaduse kaitsmisel,“ ütles oma sõnavõtus kaitseminister Hanno Pevkur.

Poolast Ämarisse saabunud hävitajad on lennubaasis valves ööpäevaringselt, sooritavad vajadusel tuvastuslende ja teevad regulaarselt treeninglende. See on Poola õhuväelastele teine kord osaleda Ämaris õhuturbemissioonil, viimati valvasid nad Eesti õhuruumi aastal 2020.

„Koostöö Hispaania õhuturbe lennuüksusega „Amber 23“ on olnud lennubaasi ja tegelikult kogu Eesti õhuväe jaoks suurepärane. Sellest koostööst said oma osa samuti nii meie enda Eesti kaitseväe erinevad üksused kui ka Ämaris 2023. aasta jooksul baseerunud Saksamaa, Ühendkuningriigi ja teiste liitlasriikide lennuüksused,“ ütles Ämari lennubaasi ülem kolonelleitnant Maanus Nigul.

USA päritoluga mitmefunktsiooniline hävitaja F-16 Fighting Falcon on ühe mootoriga kerge lahingulennuk. Lennuki mitmefunktsioonilisus tähendab seda, et teda saab kasutada hävitajana õhuruumi kaitseks, ründelennukina maapealsete ja merel olevate objektide hävitamiseks, aga ka mitmesuguste luureülesannete täitmiseks.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus, kus õhuruumi valvavad Belgia õhuväelased hävituslennukitega F-16 ja Prantsusmaa õhuväelased hävituslennukitega Mirage 2000.

Fotod

Keri üles