Jäta menüü vahele

Scoutspataljoni kaitseväelased õppisid jäises vees ellujäämist

Üle 200 Scoutspataljonis teeniva kaitseväelase õppis lõppeval nädalal kuidas jäisesse vette kukkudes ellu jääda.

Jääaugu drilli instruktor nooremleitnant Oliver Jõesaare kinnitusel võib esmakordsel vette kukkumisel inimest tabada paanika. „Siin, kontrollitud keskkonnas, instruktorite juhendamisel ning meditsiini juuresolekul saadud kogemusest on kasu mitte ainult teenistuses vaid ka tsiviilelus,“ ütles nooremleitnant Jõesaar ja andis näpunäiteid, mida talvel vette kukkumise korral teha. „Tuleb jääda rahulikuks, hingata sügavalt sisse-välja, aru saada, kust välja tulla ning seejärel võimalikult kiiresti sooja saada.“

Vette kukkumise korral tasub meeles pidada 3 põhireeglit: jääda rahulikuks ning esimese minuti jooksul keskenduda normaalse hingamise taastamisele, järgneva kümne minutiga peab veest välja saama ning seejärel tunni jooksul keha soojaks saada. 

Reamees Mihkel Kokka oli üks nendest, kes juba paari tunni möödudes hakkas uurima millal saab taas jääkülma vette minna. „Minu arust oli see väga äge kogemus, nagu ka paljud teised harjutused, mida ajateenistuses teeme. Ma usun, et külm vesi karastab närvisüsteemi ning tugevdab immuunsust,“ ütles reamees Kokka.

GALERII

Keri üles