Jäta menüü vahele

Scoutspataljoni kaitseväelased osalevad Pariisis Prantsuse rahvuspüha paraadil

Homme Pariisi peatänaval Champs Elysées’l toimuval Bastille’i päevale pühendatud suurel sõjaväeparaadil marsivad ka Eesti kaitseväge esindavad Scoutspataljoni kaitseväelased.

„Kaitseväelaste jaoks on Bastille’i aastapäeva paraad võimalus näidata oma lugupidamist liitlasriigi ajaloo ja kultuuri vastu, demonstreerida ja tunda ühtekuuluvust, kamraadlust ja valmidust ühes suunas tegutseda ja ühes taktis liikuda,“ ütles paraadil osaleva Eesti üksuse ülem major Mario Lementa ja lisas, et väga uhke tunne on vaadata oma sõdureid ja Eesti Vabariigi lippu avaüksuse koosseisus.

Eesti delegatsioon koosneb 14-st 1. jalaväebrigaadi kaitseväelasest. Paraadil kannab Eesti lippu pidulikus tavavormis ja mõõkadega liputoimkond, ülejäänud kaitseväelased marsivad välivormis.

Bastille’i kindluse vallutamise aastapäeva paraad toimub Pariisi peatänaval Champs Elysées’l, paraadi tänavuseks teemaks on „Partager la Flamme“ („Jaga leeki“). Paraadi teema viitab 2024. aastal Prantsusmaal korraldatavate olümpia- ja paraolümpiamängude leegile ning on austusavalduseks ka rahvuse leegile ja vastupanule.

Paraadi avaüksuseks on NATO üheksa Ida-Euroopa liikmesriigi (Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Rumeenia ja Bulgaaria) kaitseväelastest moodustatud kolonn, mille ees marsivad liikmesriikide liputoimkonnad. Kokku osaleb möödamarsil pea 5000 vormikandjat, kelle seas on nii sõjaväelased, tuletõrjujad, politseinikud ning erinevate jõustruktuuride õppeasutuste õppurid, 181 tehnikaühikut ja 200 hobust. Lisaks teevad paraadist ülelennu 65 lennukit ja 25 helikopterit.

Prantsuse rahvuspüha tähistab 1789. aasta 14. juulil toimunud Bastille’i kindlusvangla vallutamist, mis oli Prantsuse revolutsiooni algusperioodi üheks olulisemaks sündmuseks, kuna Bastille’i vangla oli revolutsionääride jaoks kuningavõimu repressioonide sümboliks. Kindlusvangla vallutamist loetaksegi enamasti Prantsuse revolutsiooni algusena.

Scoutspataljoni esindus sõitis Pariisi paraadiks harjutama juba eelmisel nädalal. Paraadiproovid toimusid hommikuti kella neljast keskpäevani nii sõjaväe lennuväljal kui ka peatänaval Champs Elysées’l.

GALERII

Keri üles