Jäta menüü vahele

Scoutspataljoni võitlejad kinnistasid peamisi üleelamise oskuseid looduses

Neljapäeval, 28. juulil lõppes Soodla harjutusväljal Scoutspataljoni A-soomusjalaväekompanii poolt korraldatud õppus Algiž 4, mille eesmärgiks oli õpetada ja kinnistada peamisi looduses üleelamise valdkonna teadmisi ja oskusi piiratud ressursside olukorras võitlusvõime hoidmiseks.

„Üleelamise primaarseteks vajadusteks on kaitse, asukoht, vesi ja toit. Kui sõdur suudab neid vajadusi rahuldada, jääb ta ka isolatsioonitingimustes võitlusvõimeliseks, säilitab kainet mõistust ja teravust,“ ütles õppuse peakorraldaja veebel Madis Kask. „Meie eesmärgiks oli anda peamiselt uutele scoutsidele esmased baasteadmised suvisel aastaajal hakkama saamiseks. Ma usun, et meie suvine mets – kui sa õpid teda tundma –  on Eesti riigikaitsjale väga hea sõber ja liitlane,“ lisas veebel Kask.

„Inimesed on lahedad, väljaõpe on huvitav ja läheb kindlasti veelgi põnevamaks,“ ütles kaks nädalat tagasi Scoutspataljoniga liitunud seersant Siim Einassoo. „Algus on igatahes väga hariv. Õppusel saime selgeks, et juhul kui sõdur irdub oma üksusest ning jääb loodusesse omaette, on ka ilma mugavusvarustuseta võimalik tagada endale toit, vesi ja muu esmavajalik ning olla valmis esimesel võimalusel vastasele haiget teha.“

Kokku võttis harjutusest osa pea 100 kaitseväelast, neist kolm teenivad prantsuse kontingendis. „Kui ma sain teada, et on võimalik koos Eesti sõduritega metsas hakkamasaamise nippe õppida, andsin kohe märku, et tahan osa võtta. Oli näha, et eestlaste jaoks on tegemist „oma“ keskkonnaga, aga mulle tundub, et ka meie saime hästi hakkama,“ ütles Tapal teeniv Prantsusmaa sõdur reamees Jeremy.

Kolm päeva kestnud õppus algas 8 -kilomeetrilise rännakuga, seejärel viisid õppurid läbi maa-ala luuret, valisid välja ööbimiskohad ning ehitasid lühiajalist varjualust. Teisel päeval õpiti veekogumist ja –puhastamist, erinevate loodulike tõmmiste tegemist, kalastamise põhitõdesid, käepärastest vahenditest vajalikke tööriistade valmistamist ja muid üleelamiseks hädavajalikke oskusi. Õppus lõppes veetakistuse ületamise harjutusega.

Õppuse nimetus „ALGIŽ“ tuleneb kompanii embleemil kujutatud ruunist (eluruun), mis kaitseb selle kandjat ohtude eest ning annab julgust (lahingus) hirmude ületamiseks.

Fotod

Keri üles