Jäta menüü vahele

Staabi- ja sidepataljon tähistas lipu aastapäeva

Täna tähistas küberväejuhatuse staabi- ja sidepataljon Paides väeosa lipu 91. aastapäeva koos nooremallohvitseride kursuse lõpetamisega.

Aastapäeva puhul peeti Paide Vallimäel pidulik rivistus ning sõdurite lähedased said tutvuda staabi- ja sidepataljoni varustuse ning sidetehnikaga, lisaks sai maitsta naiskodukaitse välikokkade tehtud sõdurisuppi

„Järvamaaga on meil alati olnud soe suhe ja väga hea koostöö, mis polegi alati olnud otseselt seotud meie lipuga, kuid alguse on see saanud meie lipust,“ ütles staabi- ja sidepataljoni ülem kolonelleitnant Priit Averkin. „Samamoodi nagu meie iga sõdur kannab tükikest lippu oma käsivarrel, kannab sidepataljon Järvamaad oma lipul ja südames.“

Kolonelleitnant Averkin lisas, et pataljon tähistab oma lipupäeva Paides teist korda ning seoses sellega, et väljaõppe graafik on pisut muutunud, tähistatakse samal ajal ka küberväejuhatuse nooremallohvitseride kursuse lõpetamist.

Staabi- ja sidepataljoni nooremallohvitseride erialakursus lõppes eile õhtul traditsioonilise mõõgatseremooniaga Padise kloostris. Ligi seitsme nädala jooksul omandasid 25 küberväejuhatuse ja logistikapataljoni sõdurit vastava allüksuse erialaspetsiifilisi teadmisi. Nooremallohvitseride erialakursusele eelnes viienädalane baaskursus. Talvise kutse jaoülematest saavad juulis teenistust alustavate ajateenijate esimesed mentorid ja juhendajad, kes hakkavad allüksust juhtima ja koolitama.

24. mail 1930. aastal annetasid Järvamaa maavalitsus, Paide ja Türi linn sidepataljonile väeosa lipu, millel on kujutatud ka Järvamaa vapp.

1940. aasta sügisel, kui okupatsioonivõim oli asunud hävitama Eesti Vabariigi relvajõude, viis sidepataljoni leitnant Leonhard Hindoala salaja lipu oma kihlatu Lydia Mägi juurde Türile hoiule. Mägi hoidis lippu võõrvõimu eest peidus aastakümneid ning kui Eesti Vabariigi iseseisvuse püsimises ei olnud enam kahtlust, julges ta tuua lipu avalikkuse ette. 30. juunil 1998. aastal annetas ta lipu Eesti sõjamuuseumile.

Iseseisvuse taastamise järel arvati ajalooline lipp olevat hävinud, mistõttu kinkis president Lennart Meri 1994. aastal staabi- ja sidepataljonile uue lipu. Originaallipu avalikustamisel selgus, et algne lipp oli sootuks teistsugune kui 1994. aastal tehtu ning 2006. aastal tegid Järvamaa käsitöönaised originaallipu järgi väeosale koopia ning see teenib pataljoni praegugi.

1930. aasta originaallipp on nähtav Eesti sõjamuuseumis, 1994. aastal president Lennart Meri annetatud lipp Järvamaa muuseumis ning Järvamaa käsitööliste tehtud originaallipu koopia on staabi- ja sidepataljonil aktiivselt kasutuses.

GALERII

Keri üles