Jäta menüü vahele

Tallinnas avati uus õhuoperatsioonide juhtimiskeskuse hoone

Täna avati Tallinnas uus õhuoperatsioonide juhtimiskeskuse hoone mis alates selle aasta 1. jaanuarist tagab koos kahe ülejäänud keskusega Lätis ja Leedus ööpäevaringselt Balti riikide õhuruumi puutumatuse.

Varem Leedus, Karmelavas asunud mitmeriigilise kontrolli- ja ettekandekeskuse (ing k Control and Reporting Centre) ülesanded võtsid selle aasta alguses rotatsioonikorras üle kolme riigi rahvuslikud juhtimiskeskused.

Uus kontseptsioon tagab õhuruumi seire ja kontrolli pideva toimimise ning täiendava hukukindluse, mis tähendab, et kui ühe juhtimiskeskusega peaks midagi juhtuma, siis on kaks ülejäänud keskust võimelised väga lühikese etteteatamisega funktsioonide täitmise üle võtma. Kõik kolm kontrolli- ja ettekandekeskust teostavad vahetustega ööpäevaringselt vastavatel territooriumidel õhuseiret, vajadusel sihitavad NATO õhuturbe hävitajaid ja vahetavad lennundusalast teavet.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul arendab uue nüüdisaegse õhuoperatsioonide keskuse avamine meie regiooni kaitsevõimet edasi mitmel viisil. „Praeguse seisuga on kõigil kolmel Balti riigil võimalus kontrollida nii oma kui ka piirkondlikku õhuruumi. On oluline rõhutada, et uus keskus aitab meil integreerida NATO vastutusalasse NATO raketi- ja õhukaitsesüsteeme,“ märkis Luik.

Kaitseminister Luik lisas, et koos liitlastega on Ämari lennubaasist õhuruumi turvatud juba peaaegu kuus aastat ning pole saladus, et meie perspektiiv on liikuda tulevikus õhuturbelt edasi õhukaitsevõimekusele.

Õhuväe ülem kolonel Rauno Srik tänas kõiki inimesi ja asutusi, kes on andnud oma panuse kontrolli- ja ettekandekeskuse loomisse. „Oleme lühikese ajaga jõudnud väga kaugele. See on olnud väga raske, kuid ülimalt vajalik teekond.“

„Täna võin kindlalt öelda, et me oleme õhuseire alal eksperdid. Meie inimesed on projekteerinud Eesti õhuseire- ja juhtimissüsteemi, mida jälgitakse ja juhitakse sellest hoonest. Me näeme, mis toimub Eesti õhuruumis ja meie piiride lähedal. Saame sellest hoonest juhtida ja kontrollida õhutõrjet. Me oleme integreerunud NATO õhutõrjesüsteemi. Meil on Eesti tsiviilpartneritega väga hea koostöö,“ ütles kolonel Sirk.

BALTNET on Balti riikide ühine õhuseiresüsteem. 1998. aastal alanud projekti eesmärk on tuvastada, vaadelda ja kontrollida Balti regiooni õhuruumi lennuliiklust. BALTNET-i struktuuri muudatus ja Karmėlava mitmeriigilise kontrolli- ja ettekandekeskuse sulgemise otsus tehti 2018. aasta 24. mail toimunud kolme Balti riigi kaitseministrite kohtumisel Klaipedas.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=mrQL9SmIpAM
Fotod: https://pildid.mil.ee/index.php?/category/59751

Keri üles